,

Najważniejsze włoskie muzea

przez Patrycja Kaminska

Włochy niezaprzeczalnie można nazwać rajem dla koneserów sztuki. Żaden kraj nie ma tak wielu muzeów, galerii, zabytków pełnych fresków i obrazów. Wśród najważniejszych włoskich placówek o światowej renomie znajdują się między innymi Muzeum Watykańskie, Galeria Uffizi oraz Galeria i Muzeum Borghese.

To przede wszystkim w Rzymie, Florencji, Wenecji i Mediolanie znajdują się skarby sztuki – od Starożytności po Barok. Pierwszym ważnym obiektem są Muzea Watykańskie. Oczywiście ciężko byłoby zobaczyć wszystkie zbiory za jednym podejściem, dlatego warto skupić się na kilku obowiązkowych miejscach.

 

Najważniejsza część to Pinakoteka, gdzie znajdziemy dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela i Caravaggia. Warto też poświęcić czas na apartamenty papieża – stanze z freskami Rafaela. Kolejnym istotnym punktem zwiedzania jest Kaplica Sykstyńska ze sklepieniem pokrytym freskami Michała Anioła.

 

Będąc we Florencji każdy koneser sztuki powinien udać się do Galerii Uffizi, które prezentuje bezcenne zbiory malarstwa. Najsłynniejsze i najbardziej oblegane przez turystów obrazy to „Święta Rodzina” Michała Anioła, „Narodziny Wenus” Botticellego, „Bachus” Caravaggia oraz „Wenus z Urbino” Tycjana.

 

Kolejny stały punkt na liście wielbicieli historii sztuki to Galeria i Muzeum Borghese w Rzymie ze słynnym dziełem Berniniego „Apollo i Dafne”. Warto także udać się do Muzeów Kapitolińskich na Rzymskim Kapitolu. Z kolei w Mediolanie koniecznie trzeba zobaczyć Pinacoteca di Brera, bogatą w zbiory malarstwa renesansowego i barokowego.

Poprzedni

Dziś rozpoczął się 62. Festiwal w Sanremo

Bracia Taviani nagrodzeni Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu Berlinale

Następny

Dodaj komentarz