,

Napolitano: Święto Wyzwolenia i Ponownego Zjednoczenia.

przez A. M.

25 kwietnia jest we Włoszech Świętem Państwowym, upamiętniającym wyzwolenie od faszyzmu. W tym roku przypada jego 65 rocznica.

Mediolan: „25 kwietnia jest nie tylko Świętem Wyzwolenia, ale również Świętem Ponownego Zjednoczenia”. Tak prezydent Republiki, Giorgio Napolitano, określił dzień 25 kwietnia w swojej przemowie w Teatrze alla Scala w Mediolanie, z okazji obchodów 65 rocznicy Wyzwolenia od faszyzmu. Przyjęty długim aplauzem przez zgromadzoną publiczność Napolitano przypomniał, że 25 kwietnia jest dniem historycznym dla procesu „odzyskiwania” Włoch.

 

Prezydent Republiki, wraz z towarzyszącym mu premierem, Silvio Berlusconim, zajął miejsce w centrum teatru i na stojąco wysłuchał hymnu narodowego pod batutą Daniela Baremboima. Obecni byli również wicepremier Rosy Bindi i wicemarszałek Senatu  Vannino Chiti, prezydenci: Regionu Lombardia, Roberto Formigioni i Prowincji Mediolan, Guido Podesta, burmistrz Miasta Mediolan Letizia Moratti i wiele osobistości kręgu polityki lokalnej. Licznie zgromadzili się również byli partyzanci należący do Anpi (Narodowego Związku Partyzantów Włoskich).

Prezydent Napolitano podkreślił, że sytuacja już wystarczająco dojrzała do tego, by uwolnić się od podziałów i nieporozumień, tak długo rzucających cień na istnienie i znaczenie Ruchu Oporu, aby odnaleźć wspólną świadomość historyczną jego dziedzictwa. Zachęcił do porzucenia spirali opozycji, która blokuje możliwość rozpoznania zadań koniecznych do osiągnięcia wyższego interesu narodowego.

Poprzedni

Zawalenie się budynku w Neapolu. Zginęła Polka.

Squadra Antimafia 2 – Palermo oggi

Następny

Dodaj komentarz