,

National Geographic – odpowiedź na każde pytanie

przez bedy

Czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii od XII wieku organizowany jest konkurs na najbardziej zgodne małżeństwo? Dla Papuańczyków woda i trawa mają ten sam kolor? Praktyki kanibalistyczne nie tracą na popularności? Odpowiedzi znajdziesz w National Geographic.

Garść informacji


W 1104 roku w brytyjskim miasteczku Great Dunmow po raz pierwszy w wyjątkowym konkursie zmierzyły się ze sobą okoliczne małżeństwa. Ich zadaniem było przekonanie jurorów, że przez cały miniony rok (a nawet jeden dzień dłużej!) żyli ze sobą w zgodzie. Para, która zmagania wygrała, otrzymywała w nagrodę połowę prosiaka, mogła również paradować zwycięsko ulicami miasta. Zwyczaj – choć ze znacznie większą dawką poczucia humoru – kultywowany jest do dziś!

Według mieszkańców Papui Nowej Gwinei niebo, woda i trawa mają ten sam kolor. Nasze błękitne niebo, niebieskie jezioro i zielona trawa tam będzie „nol” – to słowo, które służy Papuańczykom do opisu wszystkich odcieni kolorów niebieskiego i zielonego. Co ciekawe, kwestia językowego rozprawienia się z tą sytuacją to nie wszystko – przedstawiciele tego państwa również naocznie nie zauważyliby kolorystycznej różnicy między niebem a trawą. Dowodzą tego badacze z Uniwersytetu Northwestern, którzy podkreślają, że język ma wpływ na kategoryzację obiektów i sposoby myślenia o świecie.

Kanibalizm, pojawiający się w horrorach, opowieściach grozy czy książkach opisujących podróże na krańce świata, jest nie tylko trudny do wyobrażenia sobie, ale i w większości kultur surowo zabroniony. Mimo że częściej występował w przeszłości nie oznacza to, że obecnie zniknął zupełnie. W Afryce wciąż podtrzymywana jest szamańska tradycja polowania na ludzi albinosów, mordowania ich i wykorzystywania ich ciał jako amuletów. Niewielkie plemię Krowajów wierzy z kolei, iż śmierć i choroby wywołuje demon khakhua. Dopiero zabicie i zjedzenie chorej osoby, traktowanej wówczas jak demona, a nie człowieka, pozwoli uchronić społeczność przed kolejnymi postępkami ducha.

 

Nie tylko wiedza


To zaledwie garstka informacji, które mogą zostać zdobyte w trakcie regularnego czytania magazynu National Geographic, wydawanego przez powstałe w 1888 roku Towarzystwo. Artykuły i reportaże, dotyczące tak kwestii społecznych, jak i najnowszych badań naukowych, ochrony zagrożonych gatunków i przyrody czy historii starożytnej, przeplatają się z ilustrującymi świat unikalnymi fotografiami.

Docenia to ponad czterdzieści milionów czytelników na całym świecie, a magazyn z charakterystyczną, żółtą obwódką na okładce cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. Przede wszystkim dla nich jest więc prenumerata National Geographic RUCH. To nie tylko pewność niezmiennej, niższej (od tej w kiosku) ceny oraz gwarancja otrzymania wszystkich numerów czasopisma. To także możliwość wzięcia udziału w konkursach i specjalnych promocjach, przygotowanych wyłącznie dla stałych czytelników!

Poprzedni

Sardynia i Sycylia

Korzyści zwiedzania Warszawy z przewodnikiem…

Następny

Dodaj komentarz