Nauka języka włoskiego we Włoszech

przez redakcja

Istituto Linguistico Mediterraneo (ILM) to szkoła języka włoskiego dla obcokrajowców. Ma ona siedzibę w Pizie i w Viareggio (Toskania).

Szkoła prowadzi kursy na wszystkich poziomach znajomości języka, grupowe lub indywidualne oraz kursy przygotowujące do egzaminów CILS, które można zdawać w siedzibie szkoły w Pizie. Dla cudzoziemców pragnących studiować we Włoszech ILM organizje kursy językowo-tematyczne przygotowujące do egzaminów wstępnych na włoskie uniwersytety. Miłośnicy kultury włoskiej, którzy uczęszczają na jeden z kursów językowych mogą również zapisać się na kurs degustacji win, kuchni włoskiej, malarstwa lub historii sztuki.

Wszyscy nauczyciele ILM to rodowici Włosi posiadający wykształcenie związane z nauczaniem włoskiego obcokrajowców.

Uczniowie ILM to ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata, w wieku od 16 lat wzwyż.

Działalność dydaktyczna Instytutu skierowana jest do 3 grup zainteresowanych:

1. do cudzoziemców, którzy na stałe lub czasowo mieszkają we Włoszech z powodu osobistego wyboru, pracy lub nauki;

2. do przyszłych studentów włoskich uczelni, którzy chcą przygotować się do egzaminów wstępnych na włoskie uniwersytety oraz dla studentów obcokrajowców, którzy muszą nauczyć się dobrze włoskiego;

3. do cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Włoch w celu nauczenia się języka.

Pierwsza grupa osób może wybrać kurs języka dostosowany do ich poziomu i możliwości czasowych.
W siedzibie szkoły w Pizie działa również Towarzystwo Interkulturalne, które organizuje kursy różnych języków prowadzone przez nauczycieli native speaker.

Druga grupa składająca się ze studentów lub przyszłych studentów włoskich uczelni może korzystać z kursów, które nie tylko zapewniają im dobrą znajomość włoskiego ale i terminologii związanej z przedmiotem studiów. Kursy dla przyszłych studentów pozwalają zwiekszyć ich szanse powodzenia na egzaminach wstępnych i skierowane są one zwłaszcza do kandydatów na wydziały nauk ścisłych oraz na wydział medycyny i nauk pokrewnych oraz weterynarii. Dla studentów programu ERASMUS oferowane są kursy języka z 20% zniżką a ich atutem w porownaniu z bezpłatnymi kursami organizowanymi przez uczelnie jest to, iż odbywają się one w małych, liczących maksymalnie 12 osób, grupach oraz są organizowane w bardziej skoncentrowanych okresach.

Trzecia grupa potencjalnych uczniów to osoby, które przyjeżdżają do Włoch w celu nauczenia się włoskiego. Po odbyciu wybranego kursu otrzymują one certyfikat lub, jeśli wybrały kurs przygotowawczy do jednego z egzaminów CILS mogą one przystąpić do niego bezpośrednio w siedzibie skoły w Pizie.

Dzięki położeniu szkoły osoby przybywające na kurs mogą z powodzeniem połączyć wakacje z nauką. Obydwie placówki szkoły znajdują się w Toskanii, jednym z najpiękniejszych krajobrazowo i najbogatszych kulturowo regionów Włoch, gdzie każdy może znaleść coś dla siebie. Viareggio to słynny nadmorski kurort gdzie odbywają się kursy letnie. Miasto w tym okresie kipi życiem i oferuje liczne rozrywki dostosowane do wszystkich gustów i potrzeb. Z Pizy natomiast można dotrzeć na plażę autobsem w 20 min. Taki sam dystans dzieli ją również od malowniczych gór zwanych Monti Pisani. Prawie w centrum miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, zapewniające połączenia, także low cost, ze światem oraz ważnymi ośrodkami Włoch. Blisko stąd również pociągiem do takich słynnych miast jak np. Florencja czy Siena oraz słynących z piękna skalistego nadmorskiego krajobrazu Cinque Terre.

Obydwa miasta są żywe ale i bezpieczne.
W wolnym czasie szkoła organizuje wycieczki, wypady do kina, teatru lub resteuracji oraz dostarcza studentom informacji o ciekawych imprezach kulturalnych i rozrywkowych. Sekretariat szkoły udziela pomocy w znalezieniu zakwaterowania oraz w załatwianiu ewentualnych formalności związanych z pobytem we Włoszech.

Ponieważ mieszkancy Pizy i Viareggio mówią wsłokim posiadającym bardzo niewiele naleciałości dialektu w porownaniu z innymi ośrodkami Włoch, pozwala to na wykorzystanie w pełni zalet nauki języka zagranicą.

Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej www.ilm.it/pl/

Peperonata

Duży spadek akcji spółki z Turynu na giełdzie