Neapol

przez bedy

„Zobaczyć Neapol i umrzeć”, ostatnio czytałem artykuł w jednym z tygodników w którym pisano „Zobaczyć Neapol zanim umrze”. Zmiana tego tak popularnego przysłowia odnośnie Neapolu być może ma coś do siebie patrząc na problemy z jakimi boryka się to miasto w dzisiejszych czasach.

Brak lokalizacji wysypisk śmieci ze względu na niesamowicie duże zagęszczenie miasta – 4 krotnie większe niż przykładowo zagęszczenie w Krakowie, przestępstwa, masowy napływ imigrantów, wysokie bezrobocie, lecz my tutaj skupimy się na pozytywnych aspektach tego miasta, bo przecież nie zawsze podróżujemy do rajów bo tak naprawdę tak owe nie istnieją – przynajmniej w dziedzinie turystyki – a jeśli są tak nazywane to tylko marketingowo.

Zacznijmy naszą przygodę z Krakowa bądź Warszawy, aktualnie nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego do miasta Neapolu z żadnego Polskiego miasta – no chyba że ktoś prywatnie zamówi sobie samolot. Najlepszym rozwiązaniem z którego korzysta większość podróżujących do Neapolu to samolot do Rzymu (przy okazji zwidzimy to wieczne miasto które opisujemy w pozostałych naszych publikacjach). Z Rzymu do Neapolu dostaniemy się najszybciej i ekonomicznie pociągiem (trenitalia.it), czas podróży to od 2 do 3 godzin w zależności od typu pociągu jakim podróżujemy (najtaniej bo nieco ponad 10 euro zapłacimy za Treno Regionalne).

Jednak podróżowanie w okresie wakacyjnym z Rzymu do Neapolu (ale i w inne kierunki południowe), pociągami standardowymi wiąże się z dużym natłokiem, jednak co nie robi się dla turysty jest to przecież część tego o czym będziemy wspominać jeszcze przez dłuższy czas. Jeśli dotrzemy już do Neapolu – a jestem tego pewien że się uda – należy uważać w szczególności na osoby zagadujące i swoją tylną cześć spodni. Jest to bardzo często popełniane przestępstwo w tym mieście na turystach coraz częściej dokonywane przez samych imigrantów. Warto zwrócić uwagę także na sprzedawców którzy podwyższają ceny – i to znacznie – dla turystów nie znających reguł funkcjonowania tamtejszego handlu.

Co natomiast zwiedzać w Neapolu?, odpowiedź jest jedna wszystko!. Bardzo duża ilość kościołów (Monteoliveto z freskami Vasariego, Santa Chiara, San Gennaro) powoduje że można chodzić i chodzić (a tak przy okazji to najlepiej poruszać się pieszo). Warto również zwiedzić Castel Nuovo, Palazzo Reale, Piazza Municipio a dla spragnionych zakupów Włoskich marek warto wybrać się do Galeria Umberto, wprawdzie nie ma tam dużej ilości sklepów lecz można znaleźć coś dla siebie.

Tak naprawdę gdyby pisać o Neapolu to można by napisać książkę jednak chodzi bardziej o przybliżenie pewnej specyfiki funkcjonowania tego miasta. Oczywiście nie zapomnę o pizzy która w tym mieście się narodziła. To tutaj warto skosztować nie tylko popularnej dla nas Pizza Margherita, ale i innych typów jak pizza marinara, pizza con broccoli e salsiccia i wiele wiele innych.

Konkludując życzę Ci szerokiej drogi, i zapraszam do przeczytania artykułów o innych atrakcyjnych miejscach które możesz zwiedzić będąc w pobliżu Neapolu.

Poprzedni

Wenecja

Kultura włoska

Następny

Dodaj komentarz