,

Neapol pod kurtyną

przez Hanna Szendzielorz

Od 4 do 27 czerwca festiwal znany jako il Napoli Tetro Festival Italia przemieni cały Neapol w jedną wielką scenę. W całym mieście spektakle i przedstawienia będą odbywać się zarówno w miejscach historycznych, jak i w najmniej spodziewanych miejscach.

 

Gdzie znajdować się będzie ogromna scena, na której przez 23 dni w czerwcu odbywać się będą wszelkiego rodzaju wystąpienia, przedstawienia oraz happeningi? Pomiędzy Posillipo, Mergelliną, a Wezuwiuszem od 4 do 27 czerwca stanie prawdziwa scena Festiwalu Teatru w Neapolu. W programie jest 70 wydarzeń obejmujących spektakle, awangardowe przedstawienia, klasyczne sztuki, improwizacje i różnego typu inne występy, które będą miały miejsce w 23 miejscach w mieście. M. in. tymi miejscami będą teatry il San Carlo oraz il San Ferdinando oraz inne zabytkowe położenia, między którymi znajdą się il Real Albergo dei Poveri oraz il Marchio Angioino. Ponadto przedstawienia będą się odbywać w starych kompleksach przemysłowych jak np. dawny browar Miano oraz na przystankach autobusowych, w metrze, a nawet w supermerkatach.

 

Motywem przewodnim festiwalu w 2010 roku jest czas. Wszyscy artyści biorący udział w Festiwalu inaczej odpowiedzą na pytanie: „ile czasu potrzeba, aby opowiedzieć historię?”. Peter Stein przestawi na scenie Demony Dostojewskiego w scenerii byłego browaru Miano, gdzie będzie trzymał publiczność przez cały dzień. Na ukazanie historii swoich bohaterów Robert Lepage potrzebować będzie 9 godzin, podczas gdy Gaetano Ventriglia proponuje spędzenie dwóch dni i nocy na poznaniu bohaterów Zbrodni i kary. Jedna godzina dziennie przez 20 dni trwania Festiwalu to natomiast długość „teatronoweli” Manueli Cherubini. Oprócz długich wystąpień miejsce będą miały też krótkie, wręcz kilkuminutowe eventy. Młodzi artyści oraz grupy undergroundowe zaproponują bardziej banalne wystąpienia, krótkie scenki oraz dialogi, które zostaną przedstawione tak niespotykanej scenerii jak w supermarketach, czy też w kolejkach po bilety.

 

Więcej o festiwalu na stronie internetowej Teatro Festival Italia

 

Poprzedni

Pierwsze w Polsce automaty do wyrobu pizzy !!!

Targi rozwodowe w Mediolanie

Następny

Dodaj komentarz