Premier Mario Monti przyjął projekt reformy rynku pracy, który zakłada wiele zmian. Dwie z nich dotyczą kobiet, których sytuacja po reformie ulegnie polepszeniu. Reforma zakłada odciążenie kobiet na rynku pracy, mając na względzie ich rolę matki i żony.
Nowy projekt reformy jest częścią programu „Rośnij Italio”, który ma za zadanie ożywienie gospodarcze kraju. Dwa z punktów reformy dotyczą sytuacji kobiet na rynku pracy.
Nowa reforma ma na celu odciążenie kobiet, które mają niełatwe zadanie – muszą łączyć pracę zawodową z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Reforma przewiduje tak zwane talony na opiekunkę do dziecka. Młode matki będą mogły starać się o nie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i korzystać z tej pomocy przez jedenaście miesięcy.
Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem dla włoskiej społeczności ma być wprowadzenie obowiązkowego urlopu ojcowskiego, który trwałby trzy dni. Ma to na celu nie tylko odciążyć matki zaraz po urodzeniu dziecka, ale też jest to próba zmiany mentalności Włochów poprzez podział obowiązków dotyczących opieki nad dzieckiem. Urlop dla ojców będzie do wykorzystania w ciągu pierwszych pięciu miesięcy po przyjściu dziecka na świat.