,

Nowe ofiary śmiertelne we Włoszech. Grypa znowu sieje strach

przez Malgorzata Karkota

Powrót grypy AH1N1 w regionie Veneto i w Mediolanie. Ministerstwo Zdrowia reaktywuje krajową sieć reakcji w nagłych przypadkach

13 stycznia wznowiono działania zespołu kryzysowego, reagującego w przypadkach nagłych zachorowań na grypę H1N1. Do dyspozycji lekarzy z oddziału medycyny reanimacyjnej ze szpitala Molinette w Turynie rząd oddał samolot wojskowy. Można nim błyskawicznie transportować chorych do dobrze wyposażonych szpitali klinicznych i na pokładzie dokonywać zabiegów reanimacyjnych. Pierwszą pacjentką „latającego szpitala” była 62-letnia kobieta z Barletty, której udało się przywrócić krążenie krwi metodą krążenia pozaustrojowego. Niewydolność krążeniowo-oddechowa jest jednym z częstych symptomów i powikłań szerzącej się grypy.

 

Jak na razie, w ciągu zaledwie dwóch dni, latająca klinika interweniowała w sytuacji zagrożenia życia 10 osób w okolicach Turynu, zanim dostarczyła je do właściwych szpitali. Wśród nich była kobieta w 32 tygodniu ciąży, u której błyskawicznie wykonano cesarskie cięcie w szpitalu w Magencie.

 

Jak dotąd, odnotowano już cztery ofiary tegorocznego pojawienia się H1N1 we Włoszech. Szpitale w całych Włoszech są gotowe na przyjęcie kryzysowych przypadków. Osoby z grup ryzyka są zachęcane do szczepień.

Poprzedni

Trudne życie na emigracji?

Seks, kłamstwa i … komórka. „Rubygate” zatacza coraz szersze kręgi

Następny

Dodaj komentarz