Numery alarmowe we Włoszech

przez bedy

Planując podróż do Italii warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy wzywaniu służb ratunkowych i interwencyjnych. Są one bowiem zupełnie inne niż w Polsce i w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia czy mienia łatwo stracić głowę i opóźnić interwencję poprzez niewłaściwe postępowanie.

W Polsce zgodnie z dyrektywą unijną, obok dotychczasowych numerów alarmowych: 999 dla pogotowia ratunkowego, 998 dla straży pożarnej i 997 dla policji, wprowadzono ogólny numer alarmowy 112. Wybierając ten numer z telefonu stacjonarnego lub komórkowego łączymy się z najbliższym Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego swoje stanowiska mają przedstawiciele ratownictwa medycznego, policji, straży pożarnej, straży miejskiej i ewentualnie innych służb. Dyspozytor medyczny po wstępnej ocenie sytuacji skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie służby. System ten jest w pełni zintegrowany i pozwala na szybką współpracę i efektywniejsze działanie.

We Włoszech problem sprawnego działania jednego numeru alarmowego nie został jak dotąd skutecznie rozwiązany, mimo uchwały Rady Europy ustanawiającej numer 112 jako numer alarmowy. Według ubiegłorocznego raportu Rady Europy jedynie 3% Włochów wie, że numer 112 jest numerem alarmowym w całej Unii Europejskiej, podczas gdy w Polsce tę świadomość posiada blisko 50% mieszkańców. We Włoszech ciągle brak jest jednego numeru alarmowego, który powinien działać w taki sposób, jak ma to miejsce w Polsce, to jest dyspozytor powinien mieć możliwość wyboru i skierowania na miejsce odpowiednich służb.

112 Carabinieri

Wybierając we Włoszech numer 112 istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że połączymy się z Carabinieri czyli jednym z typów policji we Włoszech. Historycznie rzecz biorąc numer 112 był numerem Carabinieri na długo przed wprowadzeniem idei jednego numeru alarmowego dla wszystkich służb1. Jeżeli jednak chcieliśmy się połączyć z inną służbą niż Carabinieri, powinniśmy zostać przekierowani przez policyjnego operatora do odpowiedniej służby, chociaż usługa ta nie wszędzie jest dostępna.

113 Policja Państwowa

118 Pogotowie Ratunkowe

Tradycyjnie we Włoszech numerami alarmowymi są 113 i 118, przy czym 113 to numer Policji Państwowej a 118 jest numerem Pogotowia Ratunkowego. Z uwagi jednak na problemy organizacyjne sieci ratownictwa medycznego we Włoszech numer 118 nie działa skutecznie na terenie całego kraju.

Wyjeżdżając do Włoch warto zapoznać się na miejscu z działającymi na danym terenie numerami alarmowymi oraz lokalnym numerem telefonu alarmowego. Najczęściej jest to numer stacjonarny lokalnej służby medycznej pierwszej pomocy. W razie nagłego zdarzenia ta wiedza może uratować życie.

1I. Czaplicka, Ratownictwo medyczne we Włoszech. Zarys systemu [w:] Na ratunek nr 2/2010.

Poprzedni

Wybory samorządowe we Włoszech

Tragedia w Rzymie. Czworo dzieci zginęło w płomieniach

Następny

Dodaj komentarz