,

O Boloni słów kilka

przez bedy

Bolonia, zwana przez Włochów „la Dotta, la Rossa e la Grassa”, jest jednym z bardziej przyciągających uwagę miast północnej Italii. „La Dotta” – uczona, ponieważ Uniwersytet w Bolonii, założony w 1088 r. jest najstarszym w Europie.

„La Rossa” – czerwona, ponieważ przez lata wspierała włoską partię komunistyczną. „La Grassa” – tłusta, ponieważ Bolonia może się pochwalić wyśmienitą kuchnią, której tradycja ma swoje korzenie aż w średniowieczu. W XIV w. można było tu naliczyć 150 trattorii.

Zresztą sama historia miasta sięga dziejami czasów Etrusków. Wtedy Bolonia istniała pod nazwą Felsina. Godna podziwu jest również architektura bolońska. Warto odwiedzić dobrze zachowane Stare Miasto oraz Dzielnicę Uniwersytecką, XVI-wieczną fontannę Neptuna, czy przejść się do San Luca trasą pod arkadami w imponującej liczbie 666.

Współcześnie, miasto jest ważnym ośrodkiem kultury i sztuki, gospodarzem wielu festiwali i międzynarodowych targów. To tu mają swoją siedzibę takie marki motoryzacyjne jak Maserati, Lamborghini, czy Ducati.

Do Bolonii najlepiej jest się wybrać w czerwcu lub we wrześniu, gdy nie jest aż tak upalnie i nie ma aż tak wiele turystów, jak w lipcu lub sierpniu. Wtedy można się również spodziewać bardziej przystępnych cen, niż w pełnym sezonie.

Bolonia znajduje się również w pobliżu innych ośrodków turystycznych o wysokim znaczeniu kulturowym. Do najważniejszych należą: Florencja, Wenecja, Ferrara, Modena, Parma, czy Rawenna. Dla spragnionych górskich wędrówek, ciekawym pomysłem okaże się wyjazd w pobliskie Apeniny.

 

Poprzedni

Włosi zdobywają trzecie miejsce na Eurowizji 2015

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Adriatyku na granicy regionów Abruzzo i Marche

Następny

Dodaj komentarz