,

„Oburzeni” protestują na placu Św. Piotra

przez Patrycja Kaminska

Watykańskie służby porządkowe zatrzymały trzech przedstawicieli hiszpańskiego ruchu Indignados, czyli „oburzonych”, którzy protestowali na placu Św. Piotra. „Niech kościół płaci podatki, jak wszyscy” – to jeden z okrzyków Indignados.

Demonstracja ruchu Indignados miała miejsce tuż przed bazyliką watykańską na placu Św. Piotra i brało w niej udział około trzydziestu osób, różnych narodowości. Na placu postawiono także wielkie zielone namioty, gdzie demonstranci spędzili noc.

 

Większość z nich to prawdopodobnie Hiszpanie. Jeden z protestujących, narodowości francuskiej, wdrapał się na choinkę stojącą przed bazyliką watykańską. To pierwsza demonstracja tego ruchu w Watykanie. „Niech kościół płaci podatki, jak wszyscy!” i „Skorumpowany kościół!” to tylko niektóre z haseł Indignados. Pojawiły się też okrzyki pod adresem papieża.

 

Watykańska policja zatrzymała trzech protestujących, podczas gdy pozostali oświadczyli, że nie ruszą się z placu, dopóki ich współtowarzysze nie zostaną zwolnieni. Podczas demonstracji doszło także do niewielkiej przepychanki Indignados z watykańską policją. Natomiast włoska policja w ogóle nie brała udziału w akcji.

 

Tymczasem włoscy Indignados nie urządzają żadnych demonstracji od czasu dymisji Silvio Berlusconiego w połowie listopada.

Poprzedni

Aresztowany kapitan statku Costa Concordia

Włoskie małżeństwo popełnia samobójstwo

Następny

Dodaj komentarz