,

Od „Boskiej Komedii” do wideogry

przez bedy

We Włoszech, ojczyźnie Alighieri, rozpowszechnia się pierwsza wideogra, której akcję umieszczono w Piekle „Boskiej Komedii”. Po 700 latach od powstania poematu mamy do czynienia z jego szczególną adaptacją: w formie wideogry „Dantés Inferno”. Wzbudziła ona wiele polemik, a nawet protesty na całym świecie.

Dante jest przedmiotem wielu studiów międzynarodowych. Pokazuje to ponad 400 kursów uniwersyteckich poświęconych pisarzowi. W USA Universal pracuje nad stworzeniem w oparciu
o wideogrę wielkiej produkcji. Barnes&Nobles, może najsławniejsza na świecie sieć księgarni, ma jużw swoim katalogu ponad 1016 książek, esejów, e-booków, audioksiążek, cd poświeconych „Boskiej Komedii” i jej autorowi.

W nowej wideogrze Dante nie występuje w roli pisarza, ale wojownika, który przemierza piekło, walcząc ze strażnikami dziewięciu kręgów i zabłąkanymi duszami, żeby ocalić od Lucyfera swoją Beatrycze.

Wydaje się ze nowa  wersja Dantego, podbiła pasjonatów. Wzbudziła narodziny 10mln stron web
i „skolekcjonowała” 20mln fanów na Facebooku, powodując prawdziwą Dantés Manię.

Już w oczekiwaniu na wyjście gry dyskutowało się nad wiernością „Dantés Inferno” z dziełem oryginalnym. W sieci znajdują się liczne debaty między „purystami” i „rewizjonistami”, punktualnie przywoływanymi przez Wired i Los Angeles Times. Mają one charakter religijny, etyczny i literacki.

Podstawowa kwestia to właśnie wybory moralne, których będzie musiał dokonać bohater podczas podroży przez piekielne miejsca, Dante znajduje się twarz w twarz ze swoja przeszłością
i popełnionymi grzechami i będzie musiał stawić czoła wielu potworom.

Pomimo tej „licencji”, na którą pozwolili sobie twórcy gry, znajdują się tam także bardzo liczne elementy wzięte z „Boskiej Komedii”. Od Czyśca do Kręgów poświęconych siedmiu grzechom głównym (pycha, chciwość, zdrada, zazdrość , łakomstwo, gniew, lenistwo). Dante jest także prowadzony przez Wirgiliusza, a dialogami są wzięte bezpośrednio z tekstu poematu.

 Warto zarysować generalnie akcje, która jest wciągająca: w 1191, krzyżowcy pod dowództwem Ryszarda Lwie Serce zdobywają miasto Acri i biorą w niewole trzystu Saracenów, żeby ich używać jako towar wymienny z Saladynem. Negocjacje ciągną się przez miesiące i niewola kończy się powstaniem. Między rycerzami krzyżowymi znajduje się także florentyńczyk o imieniu Dante, syn Alighiero, zakochany w pięknej Beatrycze. W powstaniu Dante zostaje zraniony i spotyka się ze Śmiercią, która mu oznajmia jego wieczne potępienie. Silny w swojej wierze w odpust zupełny  Dante odwołuje się od tego wyroku i wzywa Śmierć na pojedynek, pokonując ją swoją własną kosą.

Po swoim powrocie do Florencji i po naszyciu na siebie krzyża, któremu zawdzięcza ocalenie, krzyżowiec odkrywa, że Alighieri i Beatrycze zostali zamordowani. Pojawia się dusza ukochanej, która wyznaje Dante, że zawarła pakt z Lucyferem i teraz musi iść za nim do Piekła.
Z tego powodu. Dante nie pozostaje nic innego niż wziąć do rąk kosę i wstąpić do piekieł w poszukiwaniu odkupienia swojej ukochanej. W tej podróży w dziewięciu okrążeniach musi walczyć, w towarzystwie Wirgiliusza z różnymi potworami i dziwnymi stworami, jak Kleopatra i Minos, i ze skazanymi, jak przyjaciel Francesco Portinari.

Poprzedni

Kawa? Jeżeli jesteś Romem zapłacisz podwójnie

Włoskie seriale w polskiej TV, część 2

Następny

Dodaj komentarz