,

Odkryto oryginał słynnego dzieła Caravaggia „Ekstaza św. Marii Magdaleny”

przez Patrycja Kaminska

Słynne renesansowe dzieło Caravaggia zostało odnalezione w prywatnej europejskiej kolekcji.

Oryginał dzieła włoskiego malarza Caravaggio został w końcu odnaleziony w prywatnej europejskiej kolekcji, jak potwierdza największa ekspertka dzieł renesansowego artysty.

 

Ekstaza św. Marii Magdaleny” o wymiarach 100 na 90cm odnosi się do legendy, według której Maria Magdalena została siedem razy nawiedzona przez anielskie chóry, w czasie gdy przebywała w jaskini w południowego Francji niedaleko Aix-en-Provence po śmierci Chrystusa.

 

Dzieło pochodzące z 1606 roku zostało skopiowane co najmniej osiem razy, jednak Mina Gregori, znawczyni dobytku Caravaggia, twierdzi, że tym razem odkryto oryginał.

 

Gregori nie podaje w jakim kraju odnaleziono obraz, gdyż jego właściciele nie chcieli rozgłosu. Ekspertka wyznaje, że od pierwszego momentu kiedy zobaczyła dzieło w prywatnym domu właścicieli, poczuła, że ma do czynienia z oryginałem. Później przeczucia potwierdziły się, po dokładnym zbadaniu kolorów i światła padającego na twarz przedstawionej postaci oraz szeregu innych szczegółów.

 

Na odwrocie obrazu znaleziono również stempel z Watykanu używany tylko w XVII wieku oraz napis, z z którego wynika, że dzieło miało być dostarczone do Cardinale Borghese.

Poprzedni

Wenecja planuje konstrukcję sztucznej wyspy aby zapobiec zatłoczeniu Canal Grande

Gdzie najlepiej zamieszkać we Włoszech?

Następny

Dodaj komentarz