,

Papież błogosławi portale społecznościowe, ale i krytykuje: „Nie twórzcie nowych światów”

przez Malgorzata Karkota

Rzym, 24 stycznia – w dzisiejszym orędziu Benedykt XVI skupia się na problemach komunikacji na Facebooku i innych portalach społecznościowych. W przesłaniu z okazji 45-ego światowego dnia środków społecznego przekazu, papież zachęca wszystkich chrześcijan do „jednoczenia się z wiarą, w sposób świadomy i odpowiedzialny, poprzez sieć relacji, którą umożliwiła epoka cyfrowa”. Z zastrzeżeniem: „Kontakt wirtualny nie może i nie powinien zastępować bezpośredniego kontaktu międzyludzkiego”.

W przesłaniu papieskim sieć nie powinna być jedynie sposobem na wyrażanie i manifestowanie swojej obecności w gronie znajomych, ale integralną częścią życia ludzkiego, możliwością nawiązywania i utrwalania duchowych relacji. Kontakty nawiązane za pośrednictwem portali społecznościowych i głoszone tam idee powinny znaleźć kontynuację w realnym życiu. Benedykt XVI przestrzega przed niebezpieczeństwem oderwania się od realnego życia i pogrążenia w alternatywnym świecie, gdzie zamiast z ludźmi kontaktujemy się jedynie z awatarami.

 

Przypomnijmy, Watykan od 1996 r. korzysta z sieci. Tłumaczony na 8 języków oficjalny portal siedziby papieskiej zawiera wiele informacji o życiu, dokonaniach i przekazach słownych obecnego papieża, jak też o jego poprzednikach, historii papiestwa i wspaniałych zabytkach Watykanu. Pod koniec maja 2009 Benedykt XVI założył oficjalny profil na Facebooku. Na stronę vatican.va wchodzi codziennie około 3 miliony osób.

Poprzedni

„Naga” prawda o włoskiej wideokracji

Ekonomia: Pomimo ożywienia, we Włoszech nie jest lepiej

Następny

Dodaj komentarz