,

Parada Równości przeszła ulicami Rzymu w sobotę

przez Patrycja Kaminska

Po hasłem „chcemy wszystkiego” i z piosenką „I want it all” grupy The Queen w tle odbyła się w sobotę w Rzymie wielotysięczna Parada Równości (Gay Pride). Jej uczestnicy domagali się między innymi prawa do zawierania małżeństw.

Kolorowa, głośna parada, pełna masek, barwnych strojów i wozów z platformami do tańca, przeszła ulicami Wiecznego Miasta od Placu Republiki do Ust Prawdy. Demonstranci domagali się takich samych praw, jakie mają pary heteroseksualne – wyjaśnił działacz jednego ze stowarzyszeń homoseksualistów Andrea Berardicurti. Organizatorzy poinformowali, że w paradzie udział wzięło 150 tysięcy osób. Policja nie podała swoich danych szacunkowych.

 

Wśród manifestantów byli przedstawiciele włoskiej lewicy, a także deputowana Partii Demokratycznej Paola Concia, która zawarła za granicą związek małżeński ze swoją partnerką. W wystąpieniach zwracano uwagę na często powtarzające się we włoskiej stolicy napaści na homoseksualistów, które zdaniem stowarzyszeń gejowskich są coraz bardziej brutalne.

 

Na trasie pochodu plakaty z portretami papieża Jana Pawła II rozlepili działacze skrajnie konserwatywnego ruchu katolickiego Militia Christi. W ten sposób, jak wyjaśniono w wydanej nocie, postanowili zaprotestować pod hasłem: „Nie dla Rzymu (jako) stolicy dumy homoseksualnej”.

Poprzedni

Włoscy piłkarze zrezygnują z premii na rzecz ofiar trzęsienia ziemi

Art Night Venezia

Następny

Dodaj komentarz