Pediatra dla włoskich dzieci tylko do 7. roku życia?

Włoscy lekarze protestują przeciwko propozycji Włoskiego Ministerstwa Zdrowia, by pediatrzy mogli leczyć dzieci wyłącznie do 7. roku życia.

Według nowego projektu ministra Renato Balduzzi’ego dzieci, które ukończyły 7. rok życia miałyby przejść pod opiekę lekarza dla dorosłych, a nie lekarza pediatry. Do tej pory włoskie dzieci mogły korzystać za darmo z opieki pediatry do 14. roku życia, lub do 16. w przypadku małych pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Propozycja zmiany wywołała liczne dyskusje, przede wszystkim w środowisku samych lekarzy. Włoscy pediatrzy oceniają tę propozycję negatywnie, jako „błędną i niebezpieczną”. Lekarze podkreślają, że w innych krajach Unii Europejskiej darmowa opieka medyczna pediatry obejmuje dzieci do 18. roku życia.

Nowy projekt Włoskiego Ministerstwa Zdrowia miałby być częścią programu oszczędnościowego, jednak lekarze postanowili zaprotestować przeciwko wprowadzeniu tego planu. Alberto Ugazio ze Stowarzyszenia Włoskich Pediatrów wyjaśnia, że pomysł ten jest bezsensowny pod wieloma względami. „Ta propozycja nie ma sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że włoscy lekarze interniści przynajmniej od pięćdziesięciu lat nie mieli do czynienia z leczeniem dzieci” – skomentował Ugazio.

Włoski klub Udinese Calcio zainteresowany polskim piłkarzem

W Neapolu aresztowano 32 fałszywych inwalidów