Piazza Dante, co zobaczyć, zwiedzanie i stacja metra Toledo

przez bedy

Dla Włochów Dante jest jak dla nas Mickiewicz, jego wędrówki po zaświatach za ukochaną Beatrice zna chyba cały świat. W większości włoskich miast zawsze znajdziecie jakąś ulice czy plac poświęcony temu wieszczowi i tak też jest w Neapolu.

Piazza Dante

 

’Per me si va ne la città dolente,
per me si va ne l’eterno dolore,
per me si va tra la perduta gente.’

Plac ten kiedyś nosił nazwę Largo Mercatello, jego obecny wygląd zawdzięczamy L. Vanvitellemu, który w latach 1757 – 1765 wybudował na cześć króla Karola Burbona Foro Carolino.

Budynek ten zawarł w swoich ramach stare mury aragońskie i połączył
się z Port’Alba od południa oraz z kościołem św. Michała od północnej strony.Po środku łuku znajduje się wgłębienie, łuk, w którym kiedyś prawdopodobnie miała stać statua władcy zwieńczona wieżą zegarową.

Drugą charakterystyczną cechą tej budowli jest 26 posągów uosabiających cnoty Karola Burbona.

Port’Alba to jedna z bram miasta, która powstała w 1625 r. za sprawą wicekróla Hiszpanii Don Alvarez z Toledo, księcia Alby.

Jak już wcześniej wspominałam, Neapol kiedyś był świetnie broniony przez
bardzo długie mury obronne i do prawie końca XVII w. miasto raczej nie
rozrastało się poza murami. Plac ten kiedyś służył jako plac targowy, i jak można zauważyć na starych fotografiach, wstępu do miasta bronili strażnicy właśnie od strony Port’Alba.

Co zobaczyć na Piazza Dante w Neapolu?

O murach opowiem wam w innej kategorii, a teraz rozejrzyjmy się trochę po placu. Na środku stoi statua Dantego, wykonana z białego marmuru (1879 r ), dalej zobaczymy element nowoczesności, czyli wejścia do metra, wykonane ze szkła, aby jak najmniej ingerować w architekturę placu.

I tu taka moja osobista uwaga, że to bardzo przemyślany szczegół placu.
Pamiętam, że kiedy przyjechałam do Neapolu pierwszy raz, plac był ogrodzony brzydkimi metalowymi płytami ze względu na roboty związane z budową linii metra. Takim pamiętam go przez kolejnych 10 lat, dopiero od niedawna można podziwiać plac Dantego w całej swojej okazałości.

Wnętrza stacji metra Toledo

Zachęcam do zejścia, aby zobaczyć bardzo efektownie wnętrza stacji metra – naprawdę warto rzucić okiem.

Dalej plac przecina ulica Toledo po drugiej stronie znajdziemy szereg sklepów, Mc Donalds i tzw. bancarelle ;-).

Antyczna Pizzeria Port’Alba w Neapolu

Tu jeszcze jedna ciekawostka: w przejściu Port’Alba znajdziecie Antyczną Pizzerię Port’Alba.

Z całą pewnością najstarsza pizzeria w mieście: pamięta czasy 1738 r. To właśnie stąd wywodzą się pierwsi mistrzowie wypieku pizzy.

Od 1830 lokal przestał być jadłodajnią dla zmęczonych kramarzy oraz zyskał miano pizzerii. Chociaż piękną tablicę upamiętniającą powstanie pizzy znajdziecie w pizzerii Brandi, tak naprawdę pierwsza pizzeria w mieście jest starsza od Brandi, niemal o całe 50 lat.

Brandi zyskała rozgłos, bo tutaj po raz pierwszy pizzę spróbowała królowa. Wcześniej było to pożywienie raczej dla uboższych mieszkańców miasta.cTu jadali artyści i politycy z całego świata odwiedzający miasto.

Poprzedni

Prawdziwe ragu napoletano

Każdy chce być Włochem!

Następny

Dodaj komentarz