,

Pierto Masturzo zwycięzcą Word Press Photo 2010!

przez bedy

53-cią edycję najważniejszego konkursu fotografów z całego świata wygrało zdjęcie włoskiego autora, przedstawiające kobietę stojącą o zmierzchu na dachu domu w Teheranie i krzyczącą słowa protestu kilka dni po wyborach prezydenckich 12 czerwca 2009r.

Jury uznało, że praca Masturzo jest nie tylko piękna, ale także uchwyciła napięcie i emocje chwili. „Ta fotografia pokazuje, jak coś się zaczyna, narodziny wielkiej historii” – podkreśliła w komunikacie przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer. Zapewne właśnie to zadecydowało, że wygrała ona z 101 960 ocenionych zdjęć 5 847 autorów i znalazła się ona na czele nagrodzonych w 10 kategoriach zwycięzców (w sumie wyróżniono 63 fotografów z 23 państw).

Zwycięskie zdjęcie jest częścią fotoreportażu pt. „Z dachów Teheranu”, który dostał pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Wydarzenia. Jej autor Pietro Masturzo urodził się w 1980 w Neapolu. Po zdobyciu tytułu magistra Stosunków Międzynarodowych w Neapolu, wyjechał do Rzymu na studia fotografii. Od 2007r. pracował jako zawodowy fotograf, współpracując z różnymi agencjami dziennikarskimi i publikując swoje zdjęcia w najważniejszych włoskich gazetach. Przez ostatni rok pracował nad długoterminowym projektem o nierozwiązanych kwestiach terytorialnych w regionie Kaukazu.

Najlepsza fotografia Word Press Photo 2010 ilustruje zdesperowanych Irańczyków, którzy po wyborach prezydenckich 12 czerwca 2009r. zakwestionowali ich wyniki. Po raz pierwszy od rewolucji islamskiej, Irańczycy wyrazili swoje żale, organizując wielkie manifestacje przeciwko reżimowi. Protestowali także w miejscach publicznych, a każdej nocy o godz. 22:00, obywatele zbierali się na dachach budynków, śpiewając „Allah u Akbar” („Allah jest wielki”). Czasami te przyśpiewki przerywano ostrzejszymi okrzykami „Diktator Makbar” („Śmierć dyktatora”). Jak opisuje Pietro Masturzo: „Marzenia, wspomnienia, emocje i nadzieje wędrowały jak duchy na dachach Teheranu.” Na fotografii wyraźnie widać konflikt mieszkańców z władzami oraz jego kontekst, co komentuje w wywiadzie z Elżbietą Rutkowską włoski autor zwycięskiej fotografii: „Udzieliły mi się ich emocje, bardzo chciałem je przekazać innym. I myślę, że na tym zdjęciu widać te uczucia. Nie umiem jednak tego wyjaśnić. Łatwiej jest robić zdjęcia, niż o nich opowiadać.”

Fotoreportaż pt. „Z dachów Teheranu” można obejrzeć na stronie jego autora www.pietromasturzo.com

Źródła:

www.onet.pl

www.press.pl

www.pietromasturzo.com

www.wikipedia.org

Poprzedni

30 punktów żeby mieć prawo do legalnego pobytu

Włoskie powiedzonka

Następny

Dodaj komentarz