Słynny włoski ser Parmigiano jest jednym z najchętniej podrabianych produktów na świecie – głównie w Stanach Zjednoczonych. Włoscy producenci parmezanu stanęli w obliczu kryzysu.
Po raz pierwszy ilość wyprodukowanych poza Italią serów Parmigiano Reggiano i Grana Padano przekroczyła liczbę oryginalnych produktów, wytworzonych przez lokalnych producentów. Jak alarmuje włoski związek rolniczy Coldiretti, ponad 300 tysięcy ton podróbek dwóch słynnych gatunków serów powstało za granicą – głównie w USA, podczas gdy na włoskim rynku dostępne było 295 tysięcy ton oryginalnych serów.
Podrabianie na szeroką skalę włoskich specjalności doprowadziło do spadku eksportu oryginalnych produktów. Coldiretti podkreśla wagę problemu: „Producenci stanęli w obliczu kryzysu poważniejszego niż trzęsienie ziemi, które w 2012 roku przyczyniło się do zniszczenia wielu magazynów w regionie Emilia Romagna”.
Według raportu, eksport włoskich serów do Stanów Zjednoczonych spadł o 10 procent, a producenci parmezanu zmuszeni byli do 20 procentowej obniżki cen. To jeszcze nie wszystko. Coldiretti alarmuje: od 2007 roku upadła co czwarta mała przetwórnia.
Zarówno Parmigiano Reggiano jak i Grana Padano posiadają oznaczenie DOC (Denominazione Di Origine Controllata), która jest gwarancją pochodzenia produktu i jego najwyższej jakości. Marka Parmiggiano Reggiano jest prawnie chroniona na całym świecie, zastrzeżona wyłącznie dla serów wytwarzanych w okolicach Parmy, zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości.
Niestety nie ma żadnego ograniczenia jeśli chodzi o angielską nazwę sera, która może być legalnie używana przez amerykańskich wytwórców.