Polska biblioteka w Rzymie

przez bedy

Vicolo Doria, 2 -00187 Rzym – to adres Polskiej Biblioteki i Stacji Naukowej w Rzymie, jednej z największych bibliotek polskich za granicą. Polska Biblioteka została stworzona w 1927 przez Józefa Michałowskiego, a jej zadaniem było gromadzenie artykułów i źródeł dotyczących Polski.

Vicolo Doria, 2 -00187 Rzym – to adres Polskiej Biblioteki i Stacji Naukowej w Rzymie, jednej z największych bibliotek polskich za granicą. Polska Biblioteka została stworzona w 1927 przez Józefa Michałowskiego, a jej zadaniem było gromadzenie artykułów i źródeł dotyczących Polski. Po II Wojnie Światowej zostaje przejęta przez (PAN) Polską Akademię Nauk zwaną Biblioteca e Centro di Studi a Roma dell’Accademia Polacca delle Scenze. Dzięki swojej dzałalności biblioteka i jej dyrektorzy na przestrzeni dzejów mieli wpływ na rozwój badań z zakresu nauk humanistycznych, utworzenie katedry języka i literatury polskiej na uniwersytecie Sapienza w Rzymie w latach 30-ch XX w. jako instytut kultury włosko-polskiej, szerzyli również wiedzę na temat kultury polskiej, zbliżając do siebie dwa narody poprzez organizację konferencji i wykładów.

Obecnie biblioteka poza typową dzałalnością udostępniania szerokiemu gronu czytelników swoje zbiory z zakresu: historii Polski, historii języka i literaratury polskiej (liczne teksty klasyków), historii sztuki polskiej i ustroju Państwa polskiego oraz wiedzy o starożytności, archeologii, filozofii, prawa, historii religii i historii Kościoła, zajmuje się również promowaniem nauki i literatury polskiej we Włoszech, jak i promocją nauki i literatury włoskiej w Polsce. Co za tym idzie, zajmuje sie wymianą naukową, ułatwiając nawiązywanie kontaktów, realizowanie umów międzyuczelnianych oraz pomocą stypendystom, magistrom i doktorantom w kontynuowaniu ścieżki naukowej. Czytelnicy Biblioteki Polskiej mogą liczyć na szeroki księgozbiór oraz fachowe rady uprzejmego personelu. Biblioteka jest również swojego rodzaju punktem informacyjnym na temat wydarzeń kulturalnych i działalności organizacji polonijnych we Włoszech.

Ponadto biblioteka organizuje spotkania i konferencje, gromadzące polskich i włoskich intelektualistów, naukowców, pisarzy.

To właśnie dzięki owocnej współpracy między Biblioteką Polską i Instytutem Kultury Polskiej są organizowane spotkania, wykłady i konferencje: między innymi ,już 8 pazdziernika 2008 o godz 18.00 Biblioteka Polska zaprazsza na wykład prof. Adam Łukaszewicza, pod tytułem „Aleksandryjczyk w Rzymie: historia gimnazjarchy Isidorosa”, natomiast 14 października 2008 o godz 18.00 odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowany wybór wierszy Jerzego Hordyńskiego w przekładzie Lucii Petti, wydany przez Polską Akademię Nauk w Rzymie oraz Instytut Polski.

Należy wspomnieć również, iż Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników od poniedzałku do piątku w godzinach od 8.30 do 15.45, a w czwartki od 8.30 do 18. Zainteresowanym załączam link Polskiej Biblioteki i stacji naukowej w Rzymie www.accademiapolacca.it/

Poprzedni

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – poezje Taduesza Różewicza

Radio Watykańskie po polsku

Następny

Dodaj komentarz