,

Półwysep Gargano: Vieste, co zobaczyć, plaże, praktyczny przewodnik

przez redakcja

Półwysep w południowej, nieco zapomnianej części Italii. Masyw skał wapiennych, wyniesiony znacznie ponad zielonkawo-błękitne wody Adriatyku, stał się wdzięcznym materiałem do tworzenia dzieł tak pięknych, jakie stworzyć może tylko natura.

Większa część półwyspu jest oazą ciszy i niczym nie zmąconego spokoju. Jak przed setkami wieków króluje tu natura, która kontynuuje swoje dzieło tworzenia.

Vieste

Białe miasteczko, położone na wschodnim skraju półwyspu Gargano. Średniowieczna zabudowa wyrasta z białych, wapiennych skał ostro wynurzających się z Adriatyku.

Najstarsza część miasta została zbudowana na daleko wysuniętym w morze skalistym cyplu. Od strony morza, niczym okręt, miasta strzeże zbudowana na wyspie latarnia. Jest maj, uliczki są jeszcze spokojne. Fasady domów w kolorach bieli i jasnej ochry przypominają, że króluje tu słońce. Ciepły klimat wywarł wpływ na styl i kolorystykę zabudowy. Jasne kolory domów zwracają słońcu jego promienie. Wąskie uliczki w wysokich ścianach szukają chłodnego cienia.

Romantyczne domki, wtulone w malownicze zaułki miasteczka, tworzą piękny i niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Plaże w Vieste

Spiaggia di Castello

Na Południowym skraju miasta znajdujemy jedną z piękniejszych plaż. Spiaggia di Castello i Spiaggia di Pizzomunno to łagodnie schodzące do morza piaszczyste wybrzeże urozmaicone białymi, wapiennymi skałami.

Spiaggia di Pizzomunno

Tuż pod miastem z plaży wyrasta ponad dwudziestometrowy, skalny postument Pizzomunno. Na piękną, piaszczystą plażę wypełzły z morza fantastyczne, skalne twory powstałe jakby z lekkiej, morskiej piany.

Z wielokilometrowej plaży, w dalekiej perspektywie widać wyniesione na wapiennych skałach Vieste. Majowe słońce na czystym błękicie nieba, kolorami bieli i ochry maluje krajobrazy przemawiające pięknem porównywalnym z najznakomitszymi dziełami. W lipcu i sierpniu Wieste jest wakacyjną stolicą Apulii. Teraz jeszcze jest tu spokojnie, panuje cisza zakłócona tylko łagodnym szumem morza.

www.mojewyprawy.pl

Poprzedni

Półwysep Gargano: Baja di Zagare, plaża, przewodnik, noclegi przy plaży

Półwysep Gargano: Peschici, co zobaczyć, plaże, praktyczny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz