Pompeje: informacje praktyczne

przez bedy

Jeżeli podróżujemy z Neapolu to do Pompejów najlepiej dostać się kolejką metropolitańską Circumvesuviana która ma przystanki w dwóch miejscach, są to Pompei Santuario i Pompei Scavi, dystans od nich nie jest duży (około 20 min. pieszo), lecz warto zastanowić się od czego zaczniemy zwiedzanie.

Odwiedź blog Pompeje – przewodnik turystyczny po Pompei

Jeżeli decydujemy się najpierw na zwiedzenie starego miasta zasypanego przez Wezuwiusza w 79 r. (co jest priorytetem) wsiądźmy w Neapolu w kolejkę jadącą w stronę Sorrento, jeśli natomiast najpierw będziemy chcieli zwiedzić Sanktuarium w mieście Pompei należy kierować się w stronę Poggiomarino.

Czas podróży kolejką z Neapolu do Pompejów

Czas podróży kolejką z Neapolu to ok. 45 – 50 min. Swą podróż zaczniemy od starożytnego miasta założonego przez Osków w VII-V w. p.n.e. czyli Pompejów (po włosku po prostu Pompei).
Pompeje są drugim z rzymskich miast zniszczonych przez Wezuwiusza. W czasie swojej świetności pełniły one funkcję jednego z najważniejszych ośrodków handlowych w Kampanii.

Jeszcze przed erupcją Wezuwiusza w 79 r.

Pompeje nawiedziło trzęsienie ziemi. Przed samą erupcją wydobywający się stale dym dał znać ludności iż coś może się stać, jednak nie wszyscy opuścili miasto zawczasu, co spowodowało ostatecznie śmierć ponad 2000 mieszkańców. Większość zginęła z powodu zaczadzenia, a całe miasto pokryte zostało masą popiołu. Wszystko w tym momencie zatrzymało się w jednym miejscu, dziś natomiast mamy okazję oglądać postury osób (i nie tylko bo również zwierząt), ze zdesperowanymi i krzyczącymi o pomoc rysami twarzy.

Bardziej jednak skoncentrujemy się na praktycznych wskazówkach które powinien wiedzieć każdy turysta niż na całej historii tego niesamowicie dobrze zachowanego miasta, którą będziecie mogli poznać już na samym miejscu.

Czas zwiedzania Pompejów

Zwiedzenie wszystkiego w ciągu 4-5 godzin graniczy z cudem, dlatego polecam wybór odpowiedniej trasy najbardziej nas interesującej która pozwoli na zwiedzenie głównych miejsc. Wcześniej można sobie zakupić przewodnik po zabytkach Pompejów na którym wytyczone są możliwe trasy do przebycia.

Kup wodę przed zwiedzaniem Pompejów

Również należy zaopatrzyć się w wodę bo ta w upalne dni jest niezbędna tym bardziej że w środku Pompejów nie ma wielu okazji do jej zakupu. Dobre obuwie to podstawa, ze względu na fakt iż chodzi się tak na prawdę po żwirze.

Santuario w Pompejach

Gdy zwiedzimy już najważniejsze miejsca w Pompejach, wychodząc można jeszcze pójść w kierunku Santuario w samym mieście Pompei, gdzie został pochowany Bartłomiej Longo który zmarł 5 października 1926 roku.

Poprzedni

Florencja

Wenecja

Następny

Dodaj komentarz