Porady psychologiczne dla czytelników Naszego Świata

Przyglądając się sytuacji rodzin rozłączonych przez emigrację, zauważyć można bardzo dużo problemów, które wydają się nam nie do rozwiązania.

Jestem psychologiem i żyję od dłuższego czasu we Włoszech, w Rzymie. Rozumiem problemy związane z koniecznością zaadaptowania się w owym kraju, gdyż sama przez to przeszłam. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie jest to problematyczne i trudne. Osoby które znalazły się w obcym kraju, z innym językiem, inną mentalnością i często wrzucone w serce innej rodziny, pozbawione są kontaktu z najbliższymi i same muszą sobie radzić ze swoimi tęsknotami, smutkami, rozterkami.

Tak już jesteśmy skonstruowani, iż w trudnych sytuacjach szukamy sposobów poradzenia sobie z trudnościami, jednak nie zawsze wybieramy odpowiednią drogę. Alkohol, narkotyki, gry hazardowe dające chwilową przyjemność i ulgę, są ucieczką od problemu. Im bardziej uciekamy od tego co nas boli, tym bardziej negatywne emocje rosną w siłę i zaczynają mieć nad nami władzę. Aż następuje moment, kiedy przestajemy cieszyć się życiem. Przestajemy czuć jego smak i zapach, zamieniamy się w automaty. Jednak wbrew temu jak bardzo będziemy starać się uciec od tego, co nas boli, w pewnym momencie nasza psychika lub ciało powiedzą: STOP!

Jeżeli ktoś ma katar idzie do lekarza, jeśli boli go ząb idzie do dentysty, źle widzi idzie do okulisty… Rzadziej jednak, kiedy przytłaczają nas czarne myśli zwracamy się do kompetentnej osoby, która mogłaby nam pomóc wyjaśnić i zrozumieć sytuację, która spowodowała, że narastają w nas negatywne emocje.

To smutne, że do psychologa często docierają osoby w momentach już krytycznych, pogrążone w depresji a niekiedy zdesperowane. A przecież możemy uniknąć takich sytuacji, konsultując się z terapeutą wcześniej. Zachęcam do kontaktu z psychologiem, kiedy czujesz, że sytuacja cię przerasta, kiedy odczuwasz zagubienie, smutek i prześladują cię czarne myśli.

Psycholog odpowie na Twoje pytania

W dwie środy: 23 i 30 wrzesnia w godz. od 17.00 do 19.00 w redakcji „Naszego Świata” będzie dyżurowała Pani psycholog Dorota Gontarz, która telefonicznie odpowie na Twoje pytania, udzieli porady. Tel: 06 87 41 06 18.

Ulgi na podręczniki oraz stypendia na rok szkolny 2009-2010

Nasi czytelnicy wybrali słoneczną Italię