Praca we Włoszech – Rzym

przez redakcja

Większość Polaków przyjeżdża do Włoch w celu poszukiwania pracy. Odkąd Polska jest w Unii Europejskiej, mamy możliwość podjęcia legalnej pracy, korzystając z przywilejów na równi z obywatelami Włoch.

Miejsca, które służą pomocą w znalezieniu pracy, to różnego rodzaju Agenzie interinali, czyli tzw. prywatne agencje pośrednictwa pracy jak i Centri per l’Impiego, tj. Urzędy Pracy, w których można uzyskać pomoc również w języku polskim od pracowników Centri Srvizi per l’Immigrazione.

Wybierając się do oddziału włoskiego urzędu pracy, (w zależności od miejsca zamieszkania) należy wziąć ze sobą dokument tożsamości, np. Carta d’Identita, Codice Fiscale jak i, w miarę możliwości, przetłumaczony na język włoski dokument potwierdzający wykształcenie, np. dyplom szkoły średniej bądź uczelni wyższej.

Po przedstawieniu wszystkich dokumentów jest się zarejestrowanym w Centro per l’impiego, co daje możliwość bycia odnalezionym przez przyszłego pracodawcę, jak i również możliwość podjęcia różnego rodzaju kursów dokształcających. Pracownicy Centro per l’Impiego, jak i Centri Servizi per l’immigrazione, w szczególności CSI Roma Dragoncello, zasługują na szczególną uwagę, gdyż są bardzo wyrozumiali, dyspozycyjni i w 100% profesjonalni, gotowi rozwiać wszelkie niejasności i pomóc w rozwiązaniu problemów zawodowych.

Kilka przydatnych w poszukiwaniu pracy linków znajdziecie tutaj:
Adresy Centri per l’Impiego Roma:
www.impiegarti.it/Portale_Impiegarti/_myfolder/Lista_CentriImpiego.pdf
Wyszukiwarki ofert pracy:
www.jobrapido.com/
www.cercalavoro.eu/
www.monster.it/
www.primolavoro.it/
www.jobcrawler.it/
www.infojobs.it/

Lista kilku popularnych prywatnych agencji pośrednictwa pracy:
www.linklavoro.it/Agenzie_interinali.asp

Gazety z ofertami pracy:
Corriere della Sera (w piątki)
La Repubblica (w czwartki)
Porta Portese (wtorek, piątek)
Lavorare
Roma Lavoro
Il Giornale del Lavoro

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

Miejsca spotkań Polaków we Włoszech

Polskie książki w Rzymie

Następny

Dodaj komentarz