Prawo do nauki i ulgi przy zakupie podręczników szkolnych

przez bedy

Aby zapewnić wszystkim uczniom włoskich szkół możliwość korzystania z podręczników zostały wprowadzone tzw. “buoni libro”, czyli pomoc finansowa przy zakupie podręczników szkolnych. Do kogo należy się zwrócić by móc skorzystać z pomocy i kto ma prawo do „buoni libro”?

Każda osoba ma prawo do kształcenia się. Prawo do nauki gwarantuje wszystkim możliwość do uczęszczania do szkół i zdobywania wiedzy.

Podobnie jak w Polsce, często zdarza się jednak, że nauka, która powinna być bezpłatna, w zasadzie kosztuje dosyć dużo. Mowa tu np. o książkach, które z roku na rok drożeją i wielu uczniów, pochodzących z rodzin biednych nie może sobie na nie pozwolić.
W związku z tym, aby zapewnić wszystkim uczniom możliwość korzystania z podręczników zostały wprowadzone tzw. “buoni libro”, czyli pomoc finansowa przy zakupie podręczników szkolnych.

Do kogo należy się zwrócić by móc skorzystać z pomocy
i kto ma prawo do „buoni libro”?

Aby móc skorzystać z pomocy finansowej należy zgłosić się do Urzędu Miasta/Gminy w miejscu zameldowania. Prawo do skorzystania z pomocy może różnić się. W Mediolanie np. już w ubiegłym roku uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych mogli korzystać z darmowych ćwiczeń. Od tego roku również drugoklaściści, a od 2009 roku uczniowie trzecich klas będą mogli korzystać z ulg. Bonusy przyznawane są zarówno uczniom szkół publicznych, jak i prywatnych.

Region Lazio i Comune di Roma – po bezpłatnych podręcznikach dla uczniów szkół podstawowych, “buoni libri” i stypendiach dla dzieci z rodzin biednych – od ubiegłego roku rozpoczęły kampanię „wypożyczalnia podręczników”, tzw. comodato d’uso, bezpośrednio w szkole.

“Wypożyczalnia podręczników” w ubiegłym roku szkolnym zaczęła działać w trzech rzymskich gimnazjach: Scuola Media “Pio La Torre” XIX Municipio, Scuola Media “Giovanni Paolo II” XIII Municipio, Scuola Media “Paola Sarro” XII Municipio oraz w Istituto comprensivo “Gianni Rodari” w Manziana.
“Buoni libro” oraz stypendia, dzięki którym można zakupić podręczniki szkolne oraz materiały dydaktyczne przyznawane są wszystkim rodzinom, których roczny dochód nie przekracza 10.632,94 €.

Dla uczniów Provincia Autonoma di Bolzano, którzy we wrześniu uczęszczać będą do trzyletniej szkoły ponadpodstawowej otrzymają bezpłatne podręczniki. W chwili obecnej podręczniki wypożyczane są: 1. wszystkim uczniom szkoły obowiązkowej;
2. uczniom szkoły obowiązkowej, którzy uczęszczają do szkoły w Provincia Autonomia di Bolano, ale nie są w niej zameldowani;
3. uczniom szkół średnich, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej;
4. uczniom szkół średnich, którzy uczęszczają do szkół średnich poza Provincia di Bolzano.
Od roku szkolnego 2008/2009 uczniowie szkół średnich – klas trzecich, czwartych i piątych, którzy zdecydują się na “wypożyczenie podręczników”, ijeżeli zdecydują się na ich zakup, otrzymają „buono libro” o wartości 150€.
W Comune di Parma z tegorocznej pomocy finansowej będą mogli skorzystać:
1. uczniowie gimnazjum (scuole secondarie di primo grado) oraz uczniowie szkół średnich (scuole di secondo grado) zameldowani w Comune di Parma;
2. uczniowie uczęszczający do gimnazjów, które znajdują się w Comune di Parma, będący zameldowani w regionach: Calabria, Campania, Liguria, Lombardia, Piemonte, Sardegna, Toscana, Valle D’Aosta i w miastach: Trento i Bolzano, których dochody rodziny nie przekroczyły w roku ubiegłym 10.632,94€.

Aby móc otrzymać “buoni libro” należy wypełnić specjalne formularze, które dostępne będą na początku roku szkolnego w szkołach. Należy pamiętać, aby w formularzu nie zapomnieć o podaniu dokładnej sumy, którą wydaliśmy na zakup podręczników (libri di testo).

Poprzedni

Wynajmie się…

Letnia szkoła sztuk we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz