Przeprowadzka do Włoch – wady i zalety

Śródziemnomorski klimat co roku kusi tysiące polskich turystów. Wyjazdy do Włoch na wakacje, w celach pielgrzymkowych, a także do pracy sezonowej funkcjonują w naszej kulturze od lat i mają się bardzo dobrze. Pyszne jedzenie, sjesta, lazurowe morza i piękna pogoda przyciągają nie tylko latem i nie tylko podczas urlopu – również pod względem emigracyjnym Włochy są popularnym kierunkiem, a do tego utrzymują się w czołówce krajów, do których uczniowie i studenci w ramach programu Erasmus+ wyjeżdżają najczęściej. Jakie są wady i zalety wyjazdu na dłuższy czas czy nawet przeprowadzki do Włoch?

Perspektywy zatrudnienia we Włoszech

Jak w każdym obcym kraju, znacznym atutem podczas szukania pracy we Włoszech będzie znajomość języka. Osoby początkujące mogą liczyć na prace sezonowe przy zbiorach owoców, a także jako au pair (opiekunka do dzieci). Na włoskim rynku pracy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w sektorze budowlanym oraz obsługę restauracji i hoteli jest stale duże. Wykształcenie medyczne i doświadczenie w pracy jako pielęgniarka to ważny atut pozwalający na zatrudnienie w miejscach sprawujących opiekę nad osobami starszymi i chorymi. Niezależnie od wykształcenia i doświadczenia znalezienie pracy we Włoszech nie powinno stanowić problemu. Przed wyjazdem warto zapoznać się z ofertami agencji pracy za granicą, choćby w celach rozpoznania rynku.

Innym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowej pracy i nauka języka, jest wykonywanie pracy zdalnej dla polskich firm, na przykład działanie za zasadzie freelance’u. W Polsce setki osób pracują w ten sposób. Wirtualna asysta, copywriting i różne zawody związane z informatyką i nowoczesnymi technologiami często można wykonywać na odległość, bez potrzeby wizyt w biurze. A kiedy już opanujesz język włoski, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by rozszerzyć działalność na lokalnych klientów.

Włoski klimat i temperament

Przeprowadzki Polska-Włochy oprócz względów ekonomicznych cieszą się popularnością także z uwagi na śródziemnomorski klimat, jedzenie i włoski temperament. Polacy zmęczeni i znudzeni długą jesienią i zimą, zimną wiosną oraz krótkim i deszczowym latem upatrują we Włoszech nowego, lepszego życia. Niestety sama sjesta nie zrobi z nas królów i królowych, jednak zmiana otoczenia dla wielu osób jest faktyczną szansą na przeorganizowanie kariery zawodowej i odmianę codzienności. Włochy to kraj, w którym można zakochać się w mgnieniu oka – morza, plaże, góry i jeziora zachwycają zarówno turystów, jak i osoby stale zamieszkujące te rejony. Miłośnicy sztuki i historii co krok mają okazję do podziwiania zabytkowych miast. Wszechobecne piękno, słońce i nowe perspektywy pozwalają nabrać wiatru w żagle.

Koszty utrzymania we Włoszech

By czuć się bezpiecznie i stabilnie, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzce warto zgromadzić oszczędności, które pozwolą na utrzymanie się przez 3 miesiące. Koszty życia we Włoszech są wyższe niż w Polsce, ale wyższe są także zarobki. Przeprowadzając się do Rzymu czy Wenecji, musimy liczyć się z większymi opłatami, niż kiedy wybierzemy Neapol lub Mesynę.

Nie należy zapominać także o koszcie samej przeprowadzki do Włoch, którą często opłaca się zorganizować wraz z profesjonalną firmą przewozową specjalizującą się w przeprowadzkach międzynarodowych np. Jupiter Przeprowadzki. Część rzeczy można wysłać kurierem, ale w przypadku ciężkich lub większych gabarytowo przedmiotów to nie będzie dobre rozwiązanie. Profesjonalna i wyspecjalizowana w przeprowadzkach międzynarodowych firma taka jak Jupiter oprócz samego transportu oferuje także pakowanie i zabezpieczenie dobytku, wynoszenie rzeczy z domu lub mieszkania, załadunek oraz wnoszenie w miejscu docelowym.

Czy przeprowadzka do Włoch ma zatem więcej zalet niż wad? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, każdy z nas może mieć na ten temat inne zdanie. Pewne jest natomiast, że dla wielu osób emigracja z Polski do Włoch to strzał w dziesiątkę, a spełnienie marzeń faktycznie jest w zasięgu ręki – z dobrym planem i przygotowaniem można liczyć na sukces.

Ceny nieruchomości we Włoszech

Włochy jesienią