Przez 20 dni spała w zimnej grocie na podłodze. Teraz ma wreszcie prawdziwy dom

Przez dwadzieścia dni mieszkała z mamą i ojczymem w jaskini we Frascati. Nawet nauczyciele ze szkoły, do której uczęszcza dziewczynka nie podejrzewali, w jakich warunkach żyje.
Frascati – Teraz dziewczynka będzie miała prawdziwy dom. „Wreszcie będę mogła oglądać telewizję” – mówi rozglądając się po domu, w którym będzie teraz mieszkać razem z mamą.
Przez 20 dni, razem ze swoją rodziną, udawała, że żyje normalnie i tak jak inni ma dom. Szerzej o sprawie napisał dziennik Il Messaggero.
Jedenastolatka wracała po szkole do groty, gdzie uczyła się, bawiła. W środku jaskini, w parku publicznym Villa Siara we Fracsati były tylko dwa materace, na podłodze oraz kuchenka gazowa do gotowania i ogrzewania.

Mama dziecka, 37-letnia Polka, która od momentu, kiedy zamieszkała wraz z rodziną w grocie dokładała wszelkich starań, aby nie ujawnić z jakimi trudnościami się zmagają. Mała urodzona we Włoszech, ma piękne blond włosy, przychodziła do szkoły zawsze czysta i dobrze ubrana. Świetnie się uczy. Nikt, nawet nauczyciele ze szkoły w Cocciano, nigdy nie podejrzewali, że musi żyć w tak trudnych warunkach, że śpi w jaskini, myje się w zimnej wodzie przy ulicznej fontannie.

W grocie zamkniętej kratami, przez 20 dni żyła cała jej rodzina razem z 40 – letnim ojczymem, również z Polski, pracującym we Włoszech dorywczo. Kilka lat temu był trenerem rugby w Cocciano, ale czas oraz problemy z alkoholem sprawiły, że stracił stałą pracę, co spowodowało przymusowe opuszczenie dom w Grottaferrata za niepłacenie rachunków. Także matka dziewczynki nie ma zatrudnienia, od czasu do czasu pracuje jako pomoc domowa. Rodzina, kiedy straciła dach nad głową, przebywała u przyjaciół, później nocowała w opuszczonym budynku po restauracji, aż w końcu zamieszkała w jaskini z wapienia w Villa Sciarra. Dzięki pomocy socjalnej, karabinierom i policji we Frascati, w połowie stycznia, dziewczynka i jej matka znalazły schronienie w casa famiglia między Rzymem a Tivoli. „Prawdziwy dom, w którym w końcu mogę oglądać TV” – powiedziała policji dziewczynka.

Więcej na: www.naszswiat.net/wiadomoci/34-nasze-sprawy.html

Długa droga do otrzymania obywatelstwa włoskiego

Włoska TV