,

Pyszne włoskie sery

przez Hanna Szendzielorz

Sery to jeden z niezbędnych składników włoskiej kuchni. W zależności od tego z jakiego mleka są produkowane, jak długo dojrzewają, jak wygląda cały proces produkcji można znaleźć na półkach w supermarketach śnieżnobiałe, żółte jak słońce, twarde jak kamień, czy rozpływające się w ustach przepyszne włoskie sery. Spróbowane raz zostały przeze mnie szczerze pokochane i nie potrafię zapomnieć ich wspaniałego aromatu, a na samą myśl mam ich smak w ustach.

PARMIGIANO REGGIANO

Jeden z najbardziej znanych serów włoskich, przedstawiciel grupy serów twardych, inaczej zwany parmezanem.  Jest on tworzony z surowego mleka krowiego.  Jego proces produkcji podlega ścisłej kontroli przez konsorcjum Parmigiano-Reggiano.  Interesującym jest fakt, iż jego produkcja dozwolona jest w okresie od 1 kwietnia do 11 listopada. 16 litrów mleka potrzebnych jest do wytworzenia jednego kilograma tego sera, natomiast biorąc pod uwagę jego okres dojrzewania możemy go znaleźć w trzech postaciach jako:

-ser młody (nuovo), dojrzewający przez rok, ser stołowy

-ser stary (vecchio), dojrzewający dwa lata, ser gotowany lub ser tarty

-bardzo stary (stavecchio), dojrzewający trzy lata, ser deserowy

Oryginalny ser Parmigiano-Reggiano prosto z Włoch ma ciemną skórkę oraz wypalony na niej napis Parmigiano-Reggiano.

 

MOZZARELLA DI BUFALA

Przepyszny ser pochodzący z mleka czarnych bawolic. Zwykła mozzarella (spotykana często nazwa Fior di latte) wytwarzana jest z krowiego mleka, a jej smak i aromat nie są tak intensywne jak mozzarelli di bufala. Mleko bawole w porównaniu do krowiego posiada większą zawartość tłuszczu mlecznego oraz białka, co wiąże się z bardzo delikatną konsystencją tego sera oraz dużą zawartością wartości odżywczych. Produkcja tego sera we Włoszech skupia się w środkowych oraz południowych Włoszech.  Za kolebkę bawolej mozzarelli uważana jest Kampania. Najsłynniejsza ze wszystkich jest produkowana pod nazwą Mozzarella di bufala di Campana i jest ona chroniona statusem DOC (Denominazione di Origine Controllata), który zapewnia jej wysoką jakość oraz oryginalność.

 

SCAMORZA AFFUMICATA

Z serem scamorza możemy się spotkać w dwóch formach tzn. wędzonym lub nie. Wytwarzany jest on z krowiego mleka. Scamorza affumicata ma delikatny, a zarazem dużo intensywniejszy od mozzarelli smak, a jej produkcja wywodzi się z południowych Włoszech. Kolebką scamorzy jest Apulia i jest ona bardzo rozpowszechniona w prowincji Bari, gdzie czasem produkuje się ją z owczego mleka. Produkowane są również urozmaicone wersje tego sera, które zawierają oliwki, grzyby, czy suszone pomidory. Na południu Włoch scamorza affumicata jest bardzo często występującym, smakowitym dodatkiem do pizzy.

Poprzedni

Zobacz, gdzie możesz głosować we Włoszech

Czterokrotny mistrz świata rozczarowuje

Następny

Dodaj komentarz