,

Rawenna, miasto

przez Patrycja Kaminska

Rawenna jest jak mozaika, pełna piękna i szczególnych atrakcji, jakie czekają tu na turystów. Na specyficzną atmosferę tego miasta wpłynęła jego historia. Najważniejszym okresem w dziejach Rawenny był V wiek, kiedy miasto zostało stolicą cesarstwa zachodniorzymskiego. Stąd też miejscowość ta aż kipi od zabytków i niezwykłych skarbów architektury sztuki, które na pewno zachwycą nawet najbardziej wybrednych turystów.

Rawenna to także miejscowość nadmorska, warto poczuć unikatową atmosferę portu nad kanałem łączącym miasto z morzem i skosztować miejscowych potraw w nadbrzeżnych trattoriach i kawiarniach. Jednak najważniejsze są tutaj liczące ponad 1500 lat budowle, przyciągające turystów z całego świata. Aż siedem z nich zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Raweńskie budowle i ich dekoracje łączą w sobie tradycje starożytnego Rzymu i wczesnośredniowiecznego Bizancjum, co nadaje im tak unikalny charakter. Spowodowane jest to tym, że przez kolejne stulecia mieszały się tu wpływy różnych kultur, m.in. Etrusków, Rzymian i Gotów, którzy utracili miasto na rzecz Konstantynopola i każda z cywilizacji pozostawiła coś po sobie. Najważniejszymi obiektami, które koniecznie trzeba wpisać na listę zwiedzania, są mozaiki w kościele San Vitale, mauzoleum Galli Placydii, kościół Sant Appollinare Nuovo, Baptysterium Ortodoksów i mauzoleum Teorodyka.

 

Jak dostać się do Rawenny z Polski? Najprostszy i najtańszy sposób to lot na lotnisko w Bolonii z Krakowa z tanich linii lotniczych Ryanair. Z Bolonii codziennie kursują pociągi do Ravenny i jest to wydatek ok. 10 euro w jedną stronę. Z pociągu wysiadamy już w samym centrum miasta i od razu ze stacji możemy udać się na zwiedzanie. Wszystkie zabytki są położone dość blisko siebie, na tyle, że z powodzeniem dojdziemy wszędzie na piechotę.

 

Chcesz wybrać się do pięknej Rawenny?, sprawdź ceny biletów!

<!– var uri = 'http://imppl.tradedoubler.com/imp?type(inv)g(19911820)a(1683613)' + new String (Math.random()).substring (2, 11); document.write('’); // –>

Poprzedni

Śladami Giacomo Casanovy

We Włoszech odnaleziono skradzioną trumnę z ciałem telewizyjnego prezentera.

Następny

Dodaj komentarz