,

Rzym: tradycyjny koncert zamiast pochodu pierwszomajowego

przez Patrycja Kaminska

Jak co roku w Rzymie odbył się Koncert Pierwszomajowy, zamiast pochodu. Koncerty organizowane są od 1990 roku przez włoskie związki zawodowe CGIL, CISL i UIL i odbywają się na Placu Świętego Jana przed bazyliką Laterańską. Co roku uczestniczą w nim setki tysięcy osób i jest on transmitowany na żywo przez włoską telewizję.

W ubiegłym roku koncert pod hasłem „My jesteśmy historią – Historia, Ojczyzna, Praca“, trwający ponad 8 godzin, poprowadził znany aktor Neri Marcorè. Impreza rozpoczęła się hymnem narodowym w wersji rockowej, wykonanym przez Eugenio Finardi.


Na scenie nie zabrakło takich gwiazd jak Daniele Silvestri, Caparezza, Modena City Ramblers, Bandabardò, Edoardo Bennato, Gino Paoli, Lucio Dalla, Francesco De Gregori, a gościem honorowym był Ennio Moricone, który po raz pierwszy przedstawił swój nowy utwór „Elegia dla Włoch“, napisany specjalnie na tę okazję, która przypadła w 150 rocznicę Zjednoczenia Italii.

 

Hasło tegorocznego koncertu brzmi: ” Muzyka pożądania – nadzieja, namiętność, przyszłość”. Jak co roku koncert odbędzie się na Piazza San Giovanni, przed Bazyliką Laterańską. W tym roku gwoździem programu jest 12 wielkich utworów rockowych, które zostaną wykonane przez orkiestrę Roma Sinfonietta, dyrygowaną przez mistrza Mauro Pagani. Zabrzmią między innymi utwory zespołów Pink Floyd, Doors, Beatles i oczywiście Elvisa.

Poprzedni

Włoska restauracja nie życzy sobie polityków jako gości

71-letni Włoch zaprosił bezrobotnych na obiad

Następny

Dodaj komentarz