,

Rzym wypowiedział wojnę gumie do żucia

przez Patrycja Kaminska

Lubicie gumę do żucia? Pamiętajcie, żeby potem wyrzucić ją do kosza. Szczególnie w Rzymie…

Ostatnio władze Rzymu podjęły drastyczne kroki jeśli chodzi o rzucanie gdzie popadnie gumy do żucia. Od tej pory ma za to grozić kara. Każdy kto zostanie przyłapany na wypluciu gumy na ulicę lub przyklejeniu jej do muru lub budynku rozstanie ukarany grzywną w wysokości 50 euro.

 

Powód jest prosty: władze Wiecznego Miasta wydają miliony euro na usuwanie starych, zaschniętych gum do żucia, nie tylko z rzymskich chodników, ale też z zabytków. Nie wszyscy uświadamiają sobie jakie szkody może wyrządzić guma historycznym gmachom i dziełom sztuki. Oszacowano, że na usuwanie szkód po gumach włoski rząd wydaje 5,5 mln euro, a codziennie wyrzucanych jest w Rzymie ok. 15 tysięcy gum.

 

Oprócz tego, władzom miasta zależy też na wrażeniach estetycznych i chodzi tu oczywiście nie tylko o samych mieszkańców, ale przede wszystkim o turystów odwiedzających Rzym. Nikt nie lubi oglądać gum do żucia na chodnikach, ani tym bardziej w nie wdeptywać. Niestety, także turyści uważają Rzym za śmietnik, gdzie wszystko się wyrzuca – podkreślił Umberto Broccoli, administrator zabytków we włoskiej stolicy.

Poprzedni

Podróżował, spał w hotelach i jadł za darmo

Florencja: spór o zaginione dzieło Leonarda da Vinci

Następny

Dodaj komentarz