Rzym zwiedzanie

przez redakcja

Rzym – wieczne miasto… Centrum imperium, siedziba papieży, kolebka naszej kultury. Zachwycający, tajemniczy, nie dający się w pełni odkryć. Choć zupełnie inny, posiada tą samą magiczną atmosferę, co Kraków.

Podobnie jak w Krakowie, w Rzymie znajduje się jeden z siedmiu czakramów świata. Ktokolwiek przekroczy bramy Rzymu, będzie musiał tu powrócić. I to nie z powodu monety wrzuconej do Fontanny di Trevi, lecz z tęsknoty. Albowiem Rzym jest jak sen…

Informacje praktyczne

Z dojazdem do Rzymu nie ma najmniejszych problemów. Autobusy wyjeżdżają codziennie, podróż trwa około 24 godzin, a koszt przejazdu w obydwie strony wynosi ok. 400-500 zł. Atrakcyjne są oferty tanich linii lotniczych- rezerwując lot kilka miesięcy wcześniej za przelot w obydwie strony zapłacimy ok. 200 zł (cena zawiera wszystkie opłaty). Lot trwa ok. 2 godzin.

Nocleg w Rzymie znajdziemy już za 10 euro (w hostelach i na campingach). Najtańszym typem hotelu jest locanda, droższe to pensione i albergo.

Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Jednakże z powodu częstych korków polecam korzystać przede wszystkim z linii metra (czynne w godzinach 5.30-24.00). Przy dłuższym pobycie warto wykupić bilet tygodniowy (16euro) lub miesięczny (koszt 30 euro). Istnieją także bilety dzienne (4 euro). Bilet jednorazowy kosztuje 1 euro i jest ważny przez 75 minut na wszystkich liniach tramwajowych oraz autobusowych i na 1 przejazd metrem. Na podstawie biletów okresowych można także poruszać się niektórymi podmiejskimi pociągami. Bilety można nabyć w stacjach metra. Od północy do 5 rano kursują autobusy nocne. Dobrym środkiem komunikacji jest także skuter i rower:)

Jeśli chcemy zaoszczędzić parę groszy na jedzeniu i piciu należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Napoje najlepiej spożywać przy barze na stojąco, jeżeli usiądziemy przy stoliku zapłacimy o parę euro więcej (tavolo), najwięcej dopłacimy siadając w ogródku (terazzo). W restauracjach często do rachunku doliczana jest obowiązkowa dopłata- servizio (opłata za obsługę klienta przez kelnera). W takiej sytuacji nie jesteśmy zobligowani do zostawiania napiwku. Najtańszym typem lokali są bary chińskie i pizzerie (szczególnie te gdzie sprzedawana jest pizza a talio). Trattoria jest nie co tańsza od ristorante. Najdroższym typem sklepów są… place i targi! Najtańszym supermarkety a w szczególności disconti. Różnice w cenach są naprawdę ogromne!

W Rzymie na ogół można pić wodę prosto z kranu. Na ulicach znajdują się fontanelle, dzięki którym możemy zaspokoić pragnienie w każdej chwili. Należy jednak zwrócić uwagę czy znajduje się na nich napis agua potabile (woda pitna).

Jeżeli ktoś pali- warto zaopatrzyć się w papierosy w Polsce- ceny są bowiem nieporównywalne. Należy uważać także na wprowadzony we Włoszech zakaz palenia w miejscach publicznych.

Jeżeli wybieramy się do Włoch nie znając języka, nie spodziewajmy się, że Włosi będą zbyt wylewni. Angielski nie jest ich mocną stroną…

Nie zapomnij spróbować:

• Prawdziwej włoskiej kawy (ceny od 1 euro)
• Włoskich lodów „na łopatki” (cena za łopatkę od 1,5 euro), polecam także lody sprzedawane w wiaderkach w supermarketach (ok. 3 euro)
• Włoskich cornetti czyli rogalików (ceny od 0,3 euro)
• Włoskich smakołyków- szczególnie polecam ciastko o nazwie siciliano (1 euro)
• Prawdziwej włoskiej pizzy a talio (cena od 1 euro za kawałek)
• Pasty
• Calzone (1 euro)
• Supli (0,5 euro)
• Rzymskich win- Castelli Romani (2 euro za 2 litry)
• Owoców z placu

Zwiedzanie Rzymu

Szlakiem chrześcijan

Rzym to stolica chrześcijaństwa i cel pielgrzymek milionów wiernych. Kolejni papieże przez setki lat wnosili w historię Rzymu coś od siebie. I tak powstawały kolejne kościoły i kolejne arcydzieła…

I tak najbardziej znane w świecie jest serce Rzymu- Bazylika Św. Piotra. To właśnie tam znajduje się słynna Pieta Michała Anioła, groby papieskie, a tuż obok Muzeum i Ogrody Watykańskie.

Nieco inną atmosferą charakteryzuje się Bazylika Św. Pawła z przepięknym ogrodem, w którym umieszczono posągi Świętych.

Na szczególną uwagę zasługują Katakumby. Rzym to miejsce pochówku pierwszych chrześcijan. To właśnie tu w 64 r. odniósł męczeńską śmierć Apostoł i pierwszy papież- Św. Piotr. Katakumby można zwiedzać z przewodnikiem polskim!

Wracają z Katakumb Via Appia (najstarszą drogą Rzymu) warto zatrzymać się na chwilę przy przy kościele Quo Vadis. Według podań to właśnie tu uciekającemu z Rzymu Piotrowi ukazał się Jezus. W Kościele ufundowano popiersie Henryka Sienkiewicza. Znajduje się tam również ikona Giotta.

Na szczególną uwagę zasługuje także romański Kościół St. Agnes, przy którym znajdują się słynne Usta Prawdy oraz barokowe kościoły na Pizza del Popolo. W jednym z nich możemy podziwiać dzieła Machiavelliego.

Spuścizna imperium

Niegdyś Rzym był sercem imperium. Centrum miejskiego życia stanowił rynek, czyli słynne Forum Romanum. To tam znajdowały się najróżniejsze instytucje polityczne, religijne i handlowe. Przy Forum Romanum mieści się także więzienie, gdzie trzymano św. Piotra. Tuż obok wznosi się Platinum- pałac cesarzy. Stamtąd doskonale widać Amfiteatr Flawiuszy, czyli Koloseum, którego budowę rozpoczął Wespazjan w roku 72, a ukończył, ku uciesze ludu, jego syn Tytus 8 lat później .

Na szczególną uwagę zasługują Termy Karakalli, które na ogół są pomijane z tras wycieczek. Termy Karakalli były największym ośrodkiem tego typu na świecie. Stanowiły centrum życia towarzyskiego. Znajdowały się tam liczny baseny, sauny, obiekty sportowe, gastronomiczne oraz biblioteka.

Imponującą pamiątką zamierzchłych czasów jest Panteon. Pierwotnie znajdowała się tam świątynia, która powstała podczas przebudowy Pola Marsowego przez Marka Agryppę ok. 27 r. p.n.e. Obecna budowla, ukończona około 125 r. n.e., jest dziełem cesarza Hadriana. W 609 r. obiekt został zamieniony na kościół Santa Maria di Martires. Do dzisiejszego dnia Panteon jest świątynią katolicką. Raz na tydzień odprawiane są tam msze święte.

Zabytki pozostałych epok

Chyba każdy z nas słyszał o słynnej barokowej Fontannie di Trevi, do której należy wrzucić pieniążka by wrócić do Rzymu. To piękne dzieło zostało stworzone w XVIII wieku przez Niccolo Salvi.

Znane są także Schody Hiszpańskie (choć trudno powiedzieć czemu…) Można przy nich kupić pyszne pieczone kasztany. Na schody hiszpańskie zaprowadzi nas najdroższa ulica Rzymu – Via Condotti. Znajdują się tutaj sklepy Diora, Gucciego, Armaniego… A w jednaj z kawiarni przesiadywał niegdyś Byron…

Olśniewające wrażenie robi Castel Sant’Angelo, zwłaszcza przy zachodzie Słońca, które delikatnie rozpromienia Tybr. Zamek jest miejscem pochówku cesarza Hadriana. Był niegdyś fortecą, siedzibą papieży, wiezieniem, obecnie zaś pełni funkcje muzeum. Nie polecam jednakże zwiedzania w środku.

Każdy, kto przebywa w Rzymie, musi odwiedzić Palazzo Venezia- renesansowy pałac wybudowany dla papieża Pawła II.. Pałac był zamieszkały niegdyś przez Mussoliniego. Obecnie zorganizowano tam muzeum. Przed pałacem znajduje się monumentalny Pomnik Wiktora Emanuela, czyli Ołtarz Ojczyzny, wzniesiono na początku XX w. dla upamiętnienia zjednoczenia kraju.

Muzea

– Muzea Watykańskie

Znajdują się tu zbiory sztuki starożytnego Rzymu i Egiptu, renesansowe dzieła wielkich mistrzów, pamiątki papieskie. Na szczególną uwagę zasługuje Capella Sistina Michała Anioła.

– Muzea Kapitolińskie

To właśnie tu można zobaczyć prawdziwą, słynną Wilczycę Kapitolińską, która według legendy wykarmiła Romulusa i Remusa- założycieli Rzymu.

– Galeria sztuki Etruskiej w Willa Borghese

Choć nie jest tak znana i ginie wśród setek rzymskich zabytków i galerii, to jednak zasługuje na szczególną uwagę. Znajdują się tu cudowne zbiory dostarczające wiedzy na temat życia ludzi, którzy zamieszkiwali region długo przed Rzymianami- o Etruskach. Stworzyli oni wspaniałą kulturę. W Galerii można oglądać słynny etruski Sarkofag Pary Małżeńskiej.

Parki

Włosi wykorzystują każdy skrawek zieleni, aby móc oddać się codziennym treningom, jak niegdyś ich słynni przodkowie. Robi to niesamowite wrażenie i łamie całkowicie stereotyp Włocha- pasibrzucha. Dlatego też Włosi szczególnie dbają o miejski parki. Dla turystów i romantyków parki są najlepszym miejscem na piknik, odpoczynek podczas siesty czy też wieczorny spacer. W parkach prócz uroczej flory nasze oczy nacieszą piękne rzeźby, fontanny i świątynię. W Villa Borghese znajduje się także starożytny stadion, ZOO oraz 3 muzea. Na uwagę zasługuje także Villa Doria Pamphilli.

I sconti czyli zniżki

• muzea na Kapitolu, Palazzo Barberini, Palazzo Altemps i Palazzo Massimo zwiedzać można, korzystając z ważnego 5 dni biletu łączonego (15,50 €), do nabycia w każdym z miejsc, których dotyczy
• możliwe jest także zwiedzenie Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Palatynu i Koloseum na podstawie jednego biletu łączonego (12,95€) sprzedawanego w każdym z powyższych miejsc
• w niektórych obiektach uczniowie i studenci otrzymują zniżki po okazaniu odpowiedniej legitymacji

Ostia

W upalne dni warto uciec z Rzymu do Ostii- miejscowości położonej nad Morzem Tyreńskim.
Ostia to nadmorska dzielnica Rzymu. W dawnych czasach Ostia była bardzo ważnym miejscem. Pełniła bowiem funkcję portu Rzymu oraz bazy floty wojennej.
Dziś to ulubione miejsce Rzymian na spędzenie weekendu. Do Ostii trafiłam właśnie podczas mojego miesięcznego pobytu w Rzymie.

W Ostii znajdują się plaże publiczne i prywatne. Miłośników dzikiej przyrody pragnę jednak uświadomić, iż są to typowe plaże miejskie!
W Ostii znajduje się także ładny port z dość drogimi restauracjami.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak główna część miasta o typowej, włoskiej, leniwej atmosferze… Tam też można zwiedzać Ostię Antice, czyli ruiny starego miasta. Wrażenie jest imponujące! Zwiedzanie może zająć nawet cały dzień, jednakże naprawdę warto! Jeżeli ktoś spytałby mnie czy zwiedzić Forum Romanum i Platinum czy tez Ostię Antice, bez wahania odpowiedziałabym „Ostię”! Na terenie starożytnego miasta na szczególna uwagę zasługuje dobrze zachowany teatr, szkoła budowy statków, antyczne knajpki oraz sarkofagi. Bardzo dobrze zachowały się antyczne mozaiki.

Poprzedni

Verdone: Włosi za granicą to lepsza cześć naszego kraju.

Boże Narodzenie we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz