,

San Faustino

przez Patrycja Kaminska

Dzień św. Walentego jest powszechnie znany i obchodzony w różnych częściach świata, również we Włoszech. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Włosi oprócz Walentynek mają też dzień św. Faustyna, patrona singli, który obchodzony jest 15 lutego.

Tuż po Walentynkach, święcie zakochanych, we Włoszech ustanowiono także dzień patrona singli, który jest obchodzony 15 lutego. Tego dnia wszystkie osoby nie będące w związkach mogą świętować sami lub z przyjaciółmi.

 

Przyjrzyjmy się najpierw samemu świętemu i jego życiu. Imię Faustino pochodzi z łaciny i oznacza „pomyślny”, „sprzyjający” czy „obiecujący”, a jako że postać ta jest patronem singli, to skojarzenia z nadziejami na nowe znajomości są jak najbardziej trafne. San Faustino jest jednak nie tylko patronem singli, ale też miejscowości Brescia w północnych Włoszech. Właśnie z tego miasta wywodzi się święty i tam też po nawróceniu się na chrześcijaństwo poświęcił się ewangelizacji pogan. 15 lutego zginął męczeńską śmiercią poprzez ścięcie głowy z wyroku imperatora Adriana.


We Włoszech 15 lutego nie tylko wspomina się św. Faustyna z punktu widzenia religijnego, ale dzień ten ustanowiono także świętem osób samotnych. W większych włoskich miastach z myślą o singlach organizowane są imprezy związane z tym dniem. W tym roku z okazji tego święta najwięcej ma się dziać w Mediolanie, Turynie i Rzymie.

Poprzedni

Najbardziej romantyczne miasta we Włoszech

Walentynki? Najlepiej spędzić je w Weronie

Następny

Dodaj komentarz