,

Sardynia i Sycylia

przez bedy

Malownicze włoskie wyspy Sardynia i Sycylia to raj dla miłośników relaksu, pragnących przeżyć pełen wrażeń urlop wśród egzotyki oraz bajkowych zapierających dech w piersiach widoków. Piaszczyste, ciągnące się kilometrami plaże oraz krystalicznie czysta woda z pewnością zadowolą wielbicieli słonecznych kąpieli, zaś liczne zabytki pozwolą poznać bogatą historię i kulturę wysp.

Sardynia – atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć na miejscu

 

Spędzając urlop na magicznej i pełnej uroku Sardynii, warto wybrać się do miasta Cagliari, stolicy wyspy. Do najważniejszych zabytków zalicza się m.in.: katedrę św. Marii z XIII w. wybudowaną w stylu „pizańskim”, średniowieczne krypy z grobami męczenników oraz Muzeum Archeologiczne.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli podczas pobytu na wyspie powinni natomiast udać się nad malownicze wybrzeże Costa Smeralda. Najmodniejszymi kurortami w tym regionie są: Golfo Aranci, Porto Cervo, Palau oraz Porto Rotondo. Niezapomniane widoki, piaszczyste plaże, lazurowa woda oraz luksusowe hotele sprawią, iż wypoczynek na Costa Smeralda dostarczy chwili błogiego relaksu.

Jedną z najciekawszych miejscowości na Sardynii jest także przesycone katalońskimi wpływami Alghero. Gotyckie centrum miasteczka nazywane jest „Barcelonettą”, czyli małą Barceloną. W jej obrębie zlokalizowane są najważniejsze zabytki, a m.in. średniowieczne kościoły: katedra św. Marii Panny oraz kościół św. Franciszka. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się także starożytne miasta Tharros i Nora.

Sardynia zachwyca także niezwykłymi atrakcjami przyrodniczymi. Podczas podróży po wyspie warto wybrać się do wspaniałej Groty Neptuna, położonej ok. 22 km od Alghero, na przylądku Capo Caccia. Rozległa jaskinia przyciąga niesamowitą, zapierającą dech w piersiach grą świateł i kolorów. Miłośnicy przyrody powinni także wybrać się do Parku Narodowego Zatoki Orosi i Gór Gennergentu. Ilość atrakcji sprawia, że warto wybrać się na wczasy na Sardynii.

 

Sycylia – atrakcje i zabytki, co warto zwiedzić

 

Na Sycylii dużym uznaniem wśród turystów cieszy się słynna miejscowość Agrigento, która zachwyca okazałą Doliną Świątyń, czyli parkiem archeologicznym wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków należą tutaj: świątynia Zeusa, Wulkana, Herkulesa, Concordii, Hery oraz sanktuarium Demeter i Kory.

Jednym z najpiękniejszych miast na wyspie jest bez wątpienia Palermo. Spacerując po miejscowości, warto udać się na plac Pizza Bellini, gdzie zlokalizowane są trzy przepiękne kościoły: San Cataldo, San Caterina oraz pochodzący z XII w. La Martorana. Chwili relaksu na łonie natury zapewni zaś przechadzka po Ogrodzie Botanicznym przy via Lincoln, gdzie zobaczyć można egzotyczne drzewa i rośliny z całego świata.

Podczas pobytu na Sycylii warto też zawitać do małej miejscowości Cefalu, położonej na wschód od Palermo. Jednym z najciekawszych zabytków jest tutaj pochodząca z XII w. katedra, łącząca ze sobą styl bizantyjski, normański i arabski. Wąskie klimatyczne uliczki Cefalu, błękitne morze oraz długa piaszczysta plaża stwarzają idealne warunki do relaksu.

Poprzedni

5 rzeczy, które musisz zrobić w Londynie

National Geographic – odpowiedź na każde pytanie

Następny

Dodaj komentarz