,

Schettino i Berlusconi jako figurki tegorocznych szopek bożonarodzeniowych

przez Patrycja Kaminska

Szopka to włoski symbol Bożego Narodzenia, ustawia się ją w domach, zaś największe, żywe szopki można spotkać na głównych placach włoskich miast. Jej tradycja sięga średniowiecza – pierwszą szopkę stworzył święty Franciszek z Asyżu. Czy w tym roku neapolitańskie szopki oprócz tradycyjnych figurek będzie zdobiła postać Berlusconiego i Schettino?

Produkcja szopek już dawno ruszyła we Włoszech i jak zawsze ich producenci idą z duchem czasu. Powstają figurki sławnych celebrytów i osób, o których było głośno w danym roku.

 

W tym roku jednak w Neapolu oprócz tradycyjnych figurek Matki Boskiej i Józefa można postawić w swojej szopce postać bezrobotnego Silvio Berlusconiego czy Francesca Schettino, byłego kapitana Concordii. Czy figurki te cieszą się popularnością wśród Włochów?

 

Okazuje się, że Włosi nie są skłonii umieszczać tak kontrowersyjnych postaci w swoich szopkach, pomimo iż handlowcy obniżyli już ich cenę o połowę. Coraz bardziej rozprzestrzenia się też całkiem moda na zamawianie figurek przedstawiających członków własnej rodziny.

Poprzedni

Kryzysowa szopka na placu Świętego Piotra w Rzymie

Eksluzywne wagary w Paryżu włoskich nastolatków

Następny

Dodaj komentarz