,

Setki budzików dzwonią w Udine. Kobiety mówią: Basta!

przez Malgorzata Karkota

Manifestacja z budzikami, zorganizowana przez kobiety w centrum Udine. „Dosyć związków seksu i pieniędzy z polityką! Stop seksizmowi i wulgarności!”

UDINE – 29 stycznia: Setki budzików dzwoniły dziś razem podczas manifestacji w centrum Udine. Według organizatorów, wzięło w niej udział ponad 400 osób. Manifestanci, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, zgromadzili się na Piazza Mateotti i nastawili budziki, by zadzwoniły jednocześnie i donośnie. Jak wyjaśnia jedna z organizatorek, Simonetta Cortolezzis – „Jest to metafora mówiąca o tym, że nadeszła godzina, by obywatele obudzili się i zaczęli reagować. Inaczej wszystkie zachowania polityków znów odejdą w ciszę i niepamięć”.

 

Organizatorka podkreśliła, że celem manifestacji jest uświadomienie politykom i przeciętnym obywatelom, że związki między władzą, seksem i pieniędzmi nie są sprawą prywatną. Wpływają one na życie społeczne we Włoszech od wielu miesięcy, przesłaniając poważne problemy związane z pracą, opieką zdrowotną, kulturą i dostępem do informacji.  

Wśród mniej lub bardziej barwnych transparentów znalazł się i ten, z lapidarnym hasłem: „Dość już – Kobiety z Udine”. Manifestacja została zorganizowana dzięki Internetowi i smsom, a uczestniczyła w niej posłanka do Parlamentu Europejskiego, Debora Seracchiani z Partii Demokratycznej we Friuli – Wenecji Julijskiej.

 

Również w wielu innych włoskich miastach odbyły się dziś podobne zgromadzenia, podczas których domagano się dymisji obecnego rządu za pomocą mocno ironicznych środków wyrazu. We Florencji manifestanci uzbrojeni w garnki i pokrywki robili wiele hałasu i krzyczeli „Włochy to nie dom publiczny!”. W Mediolanie na Piazza della Scala tłum założył białe szaliki, znak popierania idei rządu regionalnego.

Poprzedni

Hospira nie będzie już produkować Pentotalu. Koniec ze środkami do wykonywania egzekucji.

Mediolan i Turyn: niedziela bez samochodu

Następny

Dodaj komentarz