,

Śladami najpiękniejszych różanych ogrodów

przez Monika Pietryga

Sieć ogrodów Grandi Giardini Italiani, zrzeszająca ponad 100 ogrodów w 12 włoskich regionach, zaprasza na spacer pośród najrzadszych i najpiękniejszych gatunków róż. To wyjątkowa okazja, by podziwiać zabytkowe odmiany najsłynniejszego z kwiatów.

Od maja do końca czerwca wszyscy miłośnicy przyrody będą mogli wybrać się na spacer różanym szlakiem, proponowanym przez Grandi Giardini Italiani, czyli sieć zrzeszającą około 120 ogrodów w 12 regionach włoskich.

 

Sieć ogrodów powstała z inicjatywy Judith Wade, urodzonej w Anglii, mieszkającej we Włoszech miłośniczki natury. Zrzesza najbardziej niezwykłe ogrody we Włoszech, a spacer po nich to estetyczna podróż przez historię sztuki i architektury krajobrazu: począwszy od epoki renesansu przez barok, po czasy nowożytne. Prawdziwe muzeum pod gołym niebem.

 

Różana trasa „In Nome della Rosa” (wł. W Imię Róży) obejmuje całą Italię: Trydent z fascynującym ogrodem botanicznym w Castel Trauttmansdorff, region Veneto z Aleją Róż w Parku Sigurtà, Toskanię i jej romantyczną Villa Gamberaia we Florencji, park Palazzo Patrizi w Lacjum oraz sycylijskie ogrody Canalicchio.

 

Zwiedzający będą mogli zobaczyć różne odmiany róż uprawianych od połowy XVIII wieku – komentuje autorka projektu Judith Wade – w dwa miesiące ożyje 300 letnia historia róży.”

 

Inicjatywa jest częścią projektu „100 ogrodów na Expo 2015”. Więcej informacji na stronie: www.grandigiardini.it

Poprzedni

Papież Franciszek przyjmuje w Stolicy Apostolskiej prezydenta Palestyny

Formuła 1 na północy Włoch – jak tanio dotrzeć do Lombardii?

Następny

Dodaj komentarz