,

Smsy we Włoszech najdroższe w Europie.

przez bedy

Koszt wysłania w Italii w telefonie na kartę pre-paid kosztuje prawie 5x więcej niż w Danii i niewiele mniej niż 2x jeśli chodzi o średnią w Europie. Włochy, królestwo telefonów komórkowych gdzie na 1 mieszkańca przypada 1,5 karty SIM to w Europie kraj gdzie sms kosztuje najwięcej, średnio 13 centów wobec średniej europejskiej 7,5 centa i 3 centów w Danii.
Badanie przeprowadziło studio Arcep, jednostka francuska dla telekomunikacji. Porównano taryfy w 16 państwach europejskich (Polski nie uwzględniono w badaniu). Instytut badawczy Mobile Communications Europe porównuje ceny minimalne w różnych krajach z uwzględnieniem popytu na daną usługę jak i z rozróżnieniem czy jest to oferta pre-paid czy na abonament.

W przypadku karty pre-paid (wg ostatnich danych we Włoszech jest 80 milionów kart SIM z czego tylko 9,5 miliona na abonament) Włochy są najdroższe w usłudze wysłania smsa zarówno w planie najbardziej powszechnym (12 centów/sms) jak i planie minimalnym (13 centów/sms)
W pierwszym przypadku Italia dzieli pierwsze miejsce z Belgią, zaraz za nimi Hiszpania, Portugalia i Francja z 10 centami, przy czym średnia europejska zawiera się między 7 a 8 centami. W przypadku używania minimalnego telefonu komórkowego Włochy jak i Wielka Brytania i 4 inne państwa mają po 10 centów przy średniej nieco poniżej 8 centów. Na przeciwnym biegunie, czyli najtaniej jest w Danii – w obydwu przypadkach 3 centy/sms.

Biorąc pod uwagę ofertę na abonament (tylko 11,5% z całości), Włochy są najbardziej opłacalne w planie wysokiego użycia, najdroższym krajem w tym przypadku jest Wielka Brytania (ok. 13 centów), zaraz po niej Grecja i Niemcy, średnia 8 centów.

Smsy, dla operatorów nadal są kurą znoszącą złote jajka: w 2007 roku przychody z smsów osiągnęły kwotę 2,49 miliardów euro, nieco mniej niż w poprzednim 2006 roku – 2,51 miliarda euro. Lecz przychody z mmsów wzrosły z 1,39 do 1,61 miliardów euro.

Poprzedni

Czy Włosi boją się czarnego kota?

Włoskie kobiety lubią kochać sie w dziwny sposób

Następny

Dodaj komentarz