,

Śnieżny atak na Włochy

przez bedy

Odwołane loty, pociągi, statki. Liczne wypadki samochodowe, pierwsi ranni, brak serwisów do odśnieżania i ogólny chaos. To obraz sparaliżowanych złą pogodą Włoch.

Obfite opady śniegu i deszczu oraz przymrozki dotknęły większość Europy, jednak we Włoszech, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, spowodowały prawdziwy kataklizm. Setki pasażerów zostało zablokowanych na lotniskach, gdzie musiało spędzić poniedziałkową noc. Największy chaos panuje na lotniskach w Mediolanie, gdzie większość lotów została skasowana i tylko nieliczne ruszyły z dużym opóźnieniem, a Linate, Orio al Serio i rzadziej Malpensa są co kilka godzin zamykane i otwierane jak tylko warunki pogodowe na chwilę się poprawiają. W Neapolu i na Sardynii loty na północ Włoch zostały odwołane. Nieco lepsza sytuacja jest w Rzymie, gdzie część lotów działa regularnie.

Podróżowanie pociągiem nie jest łatwiejsze – tory kolejowe oblodzone i zasypane śniegiem stały się przyczyną odwołań bądź kilkudziesięciominutowych aż do wielogodzinnych opóźnień pociągów. 22 grudnia w Rzymie działało tylko 6% połączeń regionalnych i 5% z 430 pociągów średnio i długotrasowych

W Neapolu zawieszone zostały również  rejsy na Capri, Ischię, Procidę i do Sorrento.

Duże opady śniegu i lód na ulicach nie tylko utrudniły życie podróżującym, ale i stały się przyczyną wielu wypadków. Na autostradzie A6 Torino-Savona  doszło do megakolizji – tir, który najprawdopodobniej wpadł w poślizg, runął z wiaduktu powodując kolizję dwudziestu samochodów ciężarowych i pięćdziesięciu samochodów osobowych. Około 50 osób zostało rannych, w tym 15 w ciężkim stopniu.

Z braku serwisów technicznych do odśnieżania sparaliżowanych miast zostały zaangażowane służby militarne. Żołnierze niosą już pomoc w Mediolanie, Bolonii, Ferrarze, Forli i Weronie, odgarniając łopatami śnieg i roznosząc oczekującym na lotniskach koce oraz ciepłe napoje itp.

Minister Ochrony Cywilnej, Ignazio La Russa apeluje  o korzystanie ze środków komunikacji publicznej i ograniczenie poruszania się prywatnymi samochodami. Radzi również unikać niepotrzebnych podróży i kontrolować swoje rezerwacje przed wyruszeniem na lotnisko czy dworzec kolejowy, w celu eliminacji nieprzyjemnych sytuacji.

Zła pogoda we Włoszech utrzyma się aż do środy wieczora – meteorolodzy zapowiadają dalsze opady śniegu w Północnych Włoszech oraz deszczu w centralnych regionach Morza Tyreńskiego.

 

Źródła:

www.corriere.it

www.ilmattino.it

Wiadomości TVP Info

 

Poprzedni

Sprawozdanie ze spotkania świątecznego Polskiej Ludoteki w Ester Pd.

Święta, święta i po świętach

Następny

Dodaj komentarz