Spirto Italiano – nowa szkoła języka włoskiego w Krakowie

W Krakowie została założona nowa szkoła oferująca kursy języka włoskiego Spirito Italiano. To druga co do wielkości szkoła włoskiego po Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. Jak szkoła zamierza pozyskać nowych słuchaczy i jakie są jej cele. Pytania te nasza redakcja zadała właścicielowi szkoły Paolo Bordoni.
Redakcja: Jako że prowadzimy największy w Polsce portal dotyczący Włoch jak i tworzymy klub miłośników języka włoskiego, zainteresowaliśmy się Państwa szkołą języka włoskiego która właśnie powstała w Krakowie. Jak narodził się zatem pomysł na założenie szkoły włoskiego w Krakowie?

Paolo Bordoni: Głównym moim założeniem przy zakładaniu Spirito Italiano było stworzenie miejsca nie tylko przeznaczonego do nauki języka włoskiego ale i poznania kultury włoskiej. Dziś na rynku jest wiele szkół językowych, głównym jednak problemem jest to że często przeciętny słuchacz przychodząc na zajęcia po prostu nie czerpie większej przyjemności z samej nauki języka. Wie że musi się nauczyć danego języka (wymogi rynku pracy itd.) ale tak naprawdę nic poza językiem nie pozostaje po takich zajęciach. My natomiast łączymy naukę z jak najmilszym spędzaniem czasu podczas prowadzonych kursów. Przecież o to właśnie chodzi – w końcu jest to język włoski 🙂

Redakcja: Z tego co zdążyliśmy się zorientować Państwa szkoła stawia nie tylko na naukę języka włoskiego ale również na poznanie kultury włoskiej.

Paolo Bordoni: Tak, nasza szkoła to tak naprawdę kolebka kultury włoskiej. W salach wykładowych – jak Pan widzi – widnieją obrazy przedstawiające krajobrazy Włoch, nie brakuje tu też wybitnych włoskich osobowości, to wszystko tworzy ten niepowtarzalny klimat który poczuje każda ucząca się tu osoba.

Redakcja: W Krakowie jest wiele szkół językowych, dlaczego akurat warto zastanowić się nad Państwa propozycją, co wyróżnia Państwa szkołę w stosunku do innych, i jakie są Państwa mocne argumenty, za tym aby uczyć się włoskiego właśnie w Spirito Italiano?

Paolo Bordoni: Po pierwsze stawiamy na jakość nauki i jak najefektywniejsze wykorzystanie tych 2-3 godzin tygodniowo którym dysponują nasi kursanci. Współpracujemy z bardzo uzdolnionymi i doświadczonymi lektorami języka włoskiego którzy czerpią satysfakcję z tego gdy ich podopieczni nauczą się tego czego sobie zaplanowali zaczynając naukę w naszej placówce. Zawsze przed rozpoczęciem kursu językowego pomagamy naszym słuchaczom w obraniu celów do jakich będą dążyli podczas nauki włoskiego. Jest to bardzo dobra metoda dydaktyczna i daje niesamowite efekty. Kolejnym ważnym elementem jest to iż specjalizujemy się tylko w nauce języka włoskiego i koncentrujemy się tylko i wyłącznie na przekazywaniu wiedzy z tej dziedziny z której jesteśmy najlepsi. Równocześnie możemy zagwarantować bardzo konkurencyjne ceny prowadzonych przez nas kursów. No i oczywiście lokalizacja. Znajdujemy się przecież na ulicy Kochanowskiego, a to przecież parę minut od rynku głównego.

Redakcja: Jakie kursy oferuje Państwa szkoła?

Paolo Bordoni: Organizujemy kursy indywidualne, grupowe, specjalistyczne, przygotowujące do matury i egzaminów CELI, CIC, ale i także kursy dla firm.

Kursy indywidualne polecane są szczególnie osobom, które posiadają specyficzne, indywidualne wymagania dotyczące nauki języka włoskiego oraz osobom, którym codzienne obowiązki uniemożliwiają uczestnictwo w regularnych zajęciach grupowych. Zapewniają możliwość wyboru terminu oraz częstotliwości lekcji. Nauczyciel w uzgodnieniu z uczniem ustala indywidualny program nauczania.

Jeśli chodzi o kursy grupowe są one prowadzone są w małych grupach, maksymalnie do 8 osób, co pozwala każdemu z uczestników na aktywny udział w lekcji oraz gwarantuje widoczne postępy w nauce.

Kursy specjalistyczne natomiast są idealne dla wszystkich, którzy wykorzystują język włoski w pracy lub mają taki zamiar. Kursy te przeznaczone są dla osób o minimum średnio zaawansowanym poziomie znajomości języka włoskiego, które pragną rozwinąć swoje umiejętności porozumiewania się w następujących dziedzinach: księgowości, zarządzaniu, handlu, medycynie, przemyśle (kursy dla inżynierów).

Szkoła prowadzi kursy przygotowawcze dla tych, którzy chcą uzyskać Certyfikat CELI (Certificati della conoscenza della lingua Italiana) Uniwersytetu w Perugii oraz CIC (Certificato Lingua Italiano Commerciale). W trakcie kursu wykorzystywane są oryginalne materiały używane na egzaminach. Kursy prowadzone są przez nauczyciela Native Speaker, posiadającego kwalifikacje egzaminatora certyfikowanego przez Uniwersytet w Perugii.

Redakcja: Z tego co czytaliśmy na Państwa stronie (spiritoitaliano.pl) organizujecie również kursy specjalistyczne, jednym z nich jest kurs języka włoskiego z dziedziny takiej jak rachunkowość, jak wygląda taki kurs?

Paolo Bordoni: Zapotrzebowanie na kursy tego typu istnieje w Krakowie już od dłuższego czasu. Powód jest oczywisty, Kraków to trzecie miasto na świecie w którym znajduje się najwięcej firm outsourcingowych w których pracują młodzi ludzie używający przeróżnych języków, w tym też języka włoskiego. To właśnie do tych osób kierujemy naszą ofertę w zakresie języka włoskiego wykorzystywanego w księgowości czy też szerzej rozumianej rachunkowości.

Redakcja: Życzymy zatem wszystkiego najlepszego.

Paolo Bordoni: Grazie e’ alla prossima!

UWAGA: Zapraszamy wszystkich. Zapisy już trwają!

Zobacz jak powinieneś zachowywać się na stokach we Włoszech

Ciągle żywa kwestia imigrantów. Napolitano na szczycie w Reggio o „porządek i legalność w radzeniu sobie z imigracją”.