,

Spór o powstanie słynnego utwóru „Volare”

przez Patrycja Kaminska

We Włoszech wynikł spór dotyczący powstania słynnej piosenki „Volare” autorstwa Domenico Modugno. Utwór ten zdobył niezwykłą popularność po jego prezentacji na festiwalu w San Remo w 1958 roku.

„Volare” to bezapelacyjnie jedna z najpopularniejszych na świecie włoskich piosenek. Skomponował ją Domenico Modugno, a pierwszy raz zaśpiewał ją na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1958. Utwór zdobył wówczas pierwsze miejsce, a następnie reprezentował Włochy na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Włoska telewizja publiczna nakręciła kilkuodcinkowy film o znanym na całym świecie, zmarłym w 1994 roku, wykonawcy tego przeboju. Jednak filmowa adaptacja narodzin przeboju nie spodobała sie autorowi tekstu, Franco Migliacciemu, którzy uważa, że scenariusz mija się z prawdą. Mowa między innymi o kłótni, która rzekomo miała miejsce miedzy Franco a Domenico w momencie powstawania utworu.

 

Migliacci domaga się wycięcia tego fragmentu; w przeciwnym razie wystąpi do sądu o zakaz jego emisji. Według niego scena kłótni przedstawia go jako osobę niezrównoważoną.

Poprzedni

Zakaz pisania miłosnych wyznań na ścianie domu Julii w Weronie

We Włoszech produkuje się więcej wina niż we Francji

Następny

Dodaj komentarz