,

Spotkanie Donalda Tuska i Mario Montiego

przez Patrycja Kaminska

W zeszłym tygodniu spotkali się szefowie rządów Polski i Włoch. Czy będzie to oznaczało zacieśnienie stosunków między dwoma krajami i czy powstanie oś Polska-Włochy w Unii Europejskiej? Premierzy umówili się na dwustronny szczyt, które odbędzie się 29 maja bieżącego roku. Na koniec Tusk powiedział, że nie może się już doczekać majowego spotkania.

Włoski premier powitał szefa polskiego rządu jako polityka cieszącego się dużym autorytetem w Europie. Mario Monti, który był pomysłodawcą spotkania, wyraził też uznanie dla rządów Donalda Tuska i pochwalił wzrost gospodarczy jaki odnotował kraj za jego kadencji. Zwrócił także uwagę, na postępy, jakie zrobiła Polska dzięki prezydencji w Unii Europejskiej.

 

Mario Monti podkreślił znaczenie jakie ma dla Włoch utrzymanie dobrych stosunków z Polską i dbanie o współpracę między dwoma krajami.  Włoski premier wypowiedział się również w kwestii euro i konieczności obrony wspólnej europejskiej waluty.

 

Donald Tusk z kolei podkreślił, że ma nadzieję, iż „wielki prestiż, jakim cieszy się premier Włoch w całej Europie i pozytywna aktywność w czasie rozmów o umowie fiskalnej pomoże zbudować wspólnotowy mechanizm podejmowania decyzji w tym kluczowym dla Europy momencie”.

Poprzedni

Katastrofa statku Concordia: postępowanie sądowe zostanie wszczęte 3 marca

Odszkodowanie dla każdego pasażera Concordii

Następny

Dodaj komentarz