,

Spotkanie prezydenta USA i premiera Włoch w Białym Domu

przez Monika Pietryga

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i premier Włoch Matteo Renzi spotkają się w Białym Domu 17 kwietnia. Tematem spotkania będzie kryzys w Libii i na Ukrainie.

Kancelaria prezydenta USA oświadczyła, że Obama spotka się z Renzim za miesiąc w celu przedyskutowania konfliktu w Libii i próby wywarcia wspólnego nacisku na Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie.


„Włochy są cenionym sojusznikiem w NATO i partnerem globalnych wyzwań”- powiedział Obama, dodając, że jednym z tematów spotkania będzie również handel. Obama bowiem pragnie wynegocjować pakt o wolnym handlu transatlantyckim, a Włochy są wiodącym członkiem strefy euro.

 

Ponadto, rząd Renziego odgrywa pierwszoplanową rolę, jeśli chodzi o zachodnich sojuszników w obliczu tak poważnych konfliktów jak ten w Syrii, czy w byłej włoskiej kolonii – Libii.

 

Upadek rządów w obu śródziemnomorskich krajach ułatwił działania dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), które mają na celu przejęcie terytorium.

Konflikty napędza ciągle rosnąca fala uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy każdego dnia przybijają do wybrzeży Włoch na przepełnionych łodziach.

Poprzedni

Giorgio Armani. Słynny dom mody świętuje 40 urodziny

Miłość na skrzyżowaniu: motocyklista poszukuje rowerzystki

Następny

Dodaj komentarz