,

Sprawozdanie z programu Socrates-Erasmus w Messinie

przez bedy

Pierwszy kontakt z pojęciem: Co to jest program Sokrates-Erasmus?. Program Socrates-Erasmus to międzynarodowa wymiana studentów krajów Unii Europejskiej, którzy na uczelni przyjmującej realizują program swojej uczelni krajowej.
Taka był moja początkowa wiedza na ten temat, czyli praktycznie znikoma, bo pod tym pojęciem kryje się o wiele więcej znaczeń, o których opowiem w trakcie tego sprawozdania.

Pierwsze kroki w celu realizacji programu Socrates-Erasmus

Było to przede wszystkim zapoznanie się z wszystkimi dokumentami i formalnościami, jakie należy dokonać przed wyjazdem. Szczegółowe informacje znalazłem na stronie Centrum Wymiany Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej www.cwm.pw.edu.pl , oraz kontaktując się z koordynatorem wydziałowym: pan dr inż. Dariusz Turlej oraz uczelnianym: pani Bożena Snopińska.

Dlaczego wybrałem realizacje programu w Messynie?

Otóż był to tak naprawdę przypadek, ponieważ znając język angielski jak większość studentów na początku starałem się o wyjazd do kraju gdzie językiem wykładowym był angielski. Jednakże ostatecznie brak miejsc spowodował że przypadło mi miejsce na uczelni z językiem włoskiem w Messynie. Z czego z biegiem czasu byłem bardzo zadowolony. Bo po roku studiów nauczyłem się języka w stopniu zaawansowanym. Nie rezygnując oczywiście z kontynuacji nauki angielskiego.

Przygotowania przed wyjazdem i pierwsze kroki we Włoszech

Jako że nie znałem języka włoskiego wraz z wszelkimi dokumentami obowiązkowymi starałem się o miesięczny intensywny kurs języka włoskiego EILC (Erasmus Intensive Language Course), które we Włoszech organizowane są w Perugi oraz w Sienie w miesiącach sierpień i wrzesień. W celach formalnych należy wypełnić aplikacje, w której kandydat przedstawia swoje preferencje dotyczące miejsca i okresu kursu.

Ja swój kurs odbyłem w Perugi, jednakże zakwalifikowanie mnie na jego uczestnika nie było sprawą łatwą. Otóż najbardziej obleganym miesiącem na kursy w Perugi jest wrzesień oraz poziom podstawowy. Stąd też może się zdarzyć że nie uda się zakwalifikować w pierwszej kolejności. Co nie jest katastrofą, bo po kilku odwołaniach telefonując i wysyłając emalie udało mi się otrzymać miejsce na kursie.

Po dopełnieniu ostatnich formalności związanych z podpisaniem umowy programu, już 1 września 2005 r. szczęśliwie wyleciałem do Rzymu.
Połączenie lotnicze jest bardzo wygodne: Warszawa – Rzym, które to oferuje wiele europejskich tanich przewoźników lotniczych tj.: www.centralwings.com, jak i www.wizzair.com, (z Katowic).
Następnie transport po Włoszech oferują włoskie linie kolejowe: www.trenitalia.it, (strona dostępna również w języku angielskim).

EILC w Perugii

Przed przyjazdem do Perugi należy zadbać o zakwaterowanie. Nie jest to jednak zbyt trudne, bo zaraz po zakwalifikowaniu na kurs otrzymałem od organizatorów informacje gdzie szukać zakwaterowania. Dla kursantów nie jest dostępny akademik, jednakże za pomocą agencji Atena Service: www.atenaservice.com każdy kursant znajdzie zakwaterowanie jeszcze przed rozpoczęciem nauki w Perugii.

Perugia jest miejscem szczególnym, jako że mieszczą się tam dwa uniwersytety: jeden dla studentów włoskich oraz drugi dla obcokrajowców, jest pełna studentów. Jest to miasto prawdziwie studenckie pod wszelkim tego słowa znaczeniem. Pełne studentów wszelkich narodowości z wszystkich zakątków świata. Poza tym uroczo położone w centrum przepięknej Umbrii, w szczególności centrum miasta usytuowane na wzgórzu z uroczymi zabudowaniami oraz przede wszystkim piazza Duomo (główny plac miasta z katedrą) – ulubione miejsce do wieczornych i nocnych spotkań, dyskusji i zabawy.

Jest jednocześnie miastem dość drogim, bo jakkolwiek kurs EILC jest nieodpłatny dla stypendystów programu Erasmus, to oczywiście należy opłacić zakwaterowanie oraz wyżywienie. W moim przypadku miesiąc, w Peruggi połączony z wycieczka do Rzymu i na wyspę Napoleona Elbę, kosztował około 600 Euro, mieszkając z samym centrum miasta w mieszkaniu z innymi erazmusami, w pokoju dwuosobowym.

Zajęcia na uniwersytecie zawierają łącznie w całym miesiącu 120 godz. Jest to pełne 4 tygodnie nauki bez weekendów. Po ukończeniu kursu uczestnicy zdają egzamin końcowy, który jest honorowany 6 jednostkami ECTS. Oczywiście nie tylko na uczelni jest możliwość nauki języka, bo przecież Perugia to miasto pełne również Włochów, z którymi kontakty i nowe znajomości nawiązuje się z olbrzymia łatwością.

Będąc w Perugii warto wybrać się do Asyżu (pociągiem ok. 18 km od Perugi), jak również innych pięknych miejsc, gdzie wycieczki organizowane są przez agencję turystyczną działająca przy uniwersytecie (ja wybrałem wyjazd na wyspę Elbę).

Wreszcie w Mesynie!

Zaraz po zakończeniu kursu w Perugi udałem się do Mesyny – miasta nad cieśniną Messyńską oddzielająca kontynent od Sycylii.

Pierwsze moje wrażenia z Mesyny są bardzo specyficzne aczkolwiek jak najbardziej pozytywne. Otóż jest to miasto około 400 tyś. mieszkańców wraz z prowincjami. Bardzo specyficznie położone, bo nad brzegiem cieśniny, jest bardzo długa, bo ciągnie się aż od północnego cyplu zwanego „Torre Faro” aż około 30 km na południe w kierunku Katanii.

Zaraz po moim przyjeździe poczułem prawdziwe sycylijskie słonce, które doskwiera również miejscowym już od maja aż do końca października. Temperatury maksymalne, jakie sięgają w okresie wakacyjnym to ok. 38-40 st. C, podczas gdy w porze zimowej temperatura nie spada poniżej ok. 4 – 5 st. C. Pora zimowa to przede wszystkim grudzień, styczeń i luty, kiedy to w Mesynie często pada deszcz i wieje całkiem silny wiatr.

Mesyńskie budynki są całkowicie inne niż te w Perugi lub innych miast w północnych Włoszech. Są niskie, co spowodowane jest zagrożeniami sejsmicznymi. Jednakże nie ma obawy o jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z trzęsieniami ziemi, bo takowe ostatnie poważne zanotowano w 1908 roku.

Miasto na pierwszy rzut oka może okazać się zaniedbane, zaśmiecone. Panuje w nim szczególny ruch uliczny, co spowodowane jest specyficznym zachowaniem kierowców na ulicach. Niejednokrotnie usłyszycie krzyki, trąbienia, gwizdy, na ludzi, którzy spokojnie parkują samochody na środku ulicy.

Komunikacja miejska pozostawia również wiele do życzenia, zdarzało mi się, że wracając z uczelni, musiałem czekać ponad godzinę na autobus. Co z biegiem czasu stało się rutyną, do której każdy jest w stanie się przyzwyczaić. Kierowca autobusu, jak i każdy inny przeciętny mieszkaniec Mesyny, nigdy się nie spieszy.
Mesyna jako miasto włoskie nie należy do bardzo drogich. Zakwaterowanie w mieszkaniach studenckich to kwota w granicach od 100 do 150, 200 euro/miesiąc, natomiast przeciętne wyżywienie miesięczne, gotując w domu i od czasu do czasu żywiąc się w stołówce studenckiej (Mensa, gdzie koszt posiłku to 2,7 Euro) nie powinno przekraczać 150 Euro/miesiąc.

Przed przyjazdem do Mesyny warto skontaktować się z organizacja studencka ESN (Erasmus Student Network www.esnmessina.it ). Jej członkowie stanowią studenci uniwersytetu w Mesynie, którzy to odbyli już swój program Erasmus lub też starają się o jego realizacje. Ich zadaniem jest przede wszystkim znalezienie zakwaterowania dla erasmusów w okresie programu w Mesynie. W tym celu należy skontaktować się z jego członkami poprzez email. Wypełniając kwestionariusz preferencji zakwaterowania należy być spokojnym o mieszkanie. ESN Messina zajmuje się dodatkowo kojarzeniem studentów w programie TANDEM (obustronna nauka języka). A ponadto organizują dla nas rożne wydarzenia kulturowe tj. wycieczki, spotkania, dyskoteki (popularnie zwane we Włoszech „FESTE”) oraz wiele innych ciekawych zajęć.

Studia

Jako student telekomunikacji (tj. na uniwersytecie w Mesynie: Facolta di Ingegneria), wszelkie informacje na temat funkcjonowania wydziału, gamy przedmiotów dostępnych oraz profesorów, można znaleźć na: www.unime.it -> Didactica -> Ingegneria. Głównym koordynatorem na wydziale jest profesor Antonio Puliafito ([email protected]), a koordynatorem na szczeblu uniwersyteckim jest pani: Elvira La Roca. Dla początkujących w nauce włoskiego nie ma problemów w kontaktach z tymi przedstawicielami, gdyż posługują się świetnie językiem angielskim. Co we Włoszech a szczególnie na południu również w Messynie nie jest powszechne?. Z większością profesorów i asystentów jedynym językiem komunikacji jest włoski.

Zastanawiając się nad przedmiotami, jakie chciałoby się realizować w Mesynie proponuje prześledzić ofertę na stronie wydziałowej „Facolta di Ingegneria” w Mesynie. Jednakże pierwszy wybór, jaki się dokona może zostać zmieniony już na miejscu po szczegółowym zapoznaniu się z tematem kursów.

Zajęcia wykładowe prowadzone są w języku włoskim, jednakże, jeśli chodzi o zaliczenia egzaminów, niektórzy wykładowcy chętnie zezwalają również na egzamin w języku angielskim.

Życie kulturalne

Erasmus to nauka i studia, ale oczywiście nie tylko nauka. To przede wszystkim nauka języka poprzez życie kulturalne, jakiego w Mesynie z pewnością nikomu nie zabraknie.

Środowisko erasmusów jakie poznałem to ludzie z całej Europy (dominują oczywiście Hiszpanie, ponadto Niemcy, Anglicy, Słowenii, Portugalczycy, Litwini, Słowacy…). Wbrew pozorom Mesyna jako niewielkie miasto cieszyła się dużą liczbą erasmusów. Nasza grupa stanowiła ok. 60 osób, którzy to zwłaszcza na początku swojej znajomości spotykali się na głównym placu miasta (Piazza Duomo). Było to miejsce szczególnie ulubione przez nas, gdzie pozostawaliśmy prawie codziennie do późnych godzin nocnych, wspólnie rozmawiając wymieniając poglądy znajomości kulturowe, poznając się coraz bardziej.
Miejscem dyskotek czy wieczorów wspólnych imprez były kluby mesyńskie tj.: Guernica, Kalua, 69, itp. Miejsca gdzie organizowano dla nas dyskoteki poprzez ESN, dzięki czemu studenci erasmusa posiadający kartę ESN, mieli zawsze wstęp wolny oraz niższe ceny drinków.

Jednakże życie kulturalne nie ograniczało się jedynie do przebywania we własnym towarzystwie. Mesyna to miejsce gdzie poznawanie nowych ludzi, w szczególności tamtejszych studentów, było szczególnie łatwe. Włosi są znani z otwartości, łatwości nawiązywania nowych znajomości, co według mnie jeszcze łatwiejsze okazało się na południu Włoch a w szczególności na Sycylii.
Życie kulturalne to oczywiście również podróże, do których szczerze zachęcam. Sycylia jest przepięknym regionem Włoch, zawsze pełnym turystów i wczasowiczów.

Będąc na erasmusie w Mesynie szczególnie polecam zwiedzić: Katanie, Palermo, Taormine, Cefalu, Syracusa, Agrigento wjechać na najwyższy czynny wulkan europejski Etnę.

Wrażenia z pobytu

Program Sokrates-Erasmus to wymiana studencka, jakiej powinien doświadczyć każdy student. Podczas realizacji, którego człowiek uczy się naprawdę dużo. Poznając nowych ludzi, buduje w sobie swobodę kontaktów międzyludzkich, która jest szczególnie ważna na szczeblu międzynarodowym. Poznaje nowe miejsca, kraj, obyczaje, kulturę. A w szczególności uczy się języka.
Dla mnie Mesyna i Włochy stały się drugim domem gdzie poznałem ogromną liczbę nowych ludzi, odwiedziłem miejsca, o jakich nie jeden człowiek marzy.
Mesyna jako miasto niewielkie np. w porównaniu z Rzymem czy Mediolanem, sprzyjała wspólnym kontaktom, przebywaniu w gronie Erasmusów oraz z włoskimi studentami.
Kończąc szczególnie polecam Mesyne jako miejsce na odbycie programu Sokrates–Erasmus.
Dodatkowe informacje chętnie udzielę kontaktując się za pomocą email: [email protected]

Poprzedni

San Gimignano, Certaldo – co zobaczyć, dziennik podróżnika

We Włoszech będą pobierane odciski palców od wszystkich

Następny

Dodaj komentarz