Sprawozdanie ze spotkania świątecznego Polskiej Ludoteki w Ester Pd.

W dniu 19 grudnia 2009 roku, w Centro di Formazione Professionale „Manfredini” w Este, prowincja Padwa, w godzinach od 16.00 do 19.00 odbyło się kolejne, tym razem świąteczne spotkanie Polskiej Ludoteki.
Polska Ludoteka to projekt realizowany od 1 czerwca 2009 roku, najpierw we współpracy z włoską kooperatywą, a od niedawna, dzięki uprzejmości Prezes Pani Jolanty Piotrowskiej, pod auspicjami , Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego w Weneto.
W spotkaniu świątecznym udział wzięło 11 dzieci w wieku do 5 lat wraz z rodzicami, były obecne również 2 babcie, a ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie – Vicekonsul Pan Michał Górski. Swoją obecnością zaszczycił nas Don Claudio z CFP „Manfredini”, dzięki któremu mogliśmy urządzić nasze spotkanie, oraz Mikołaj, który znalazł czas w swoim napiętym harmonogramie, i dojechał do nas, szybszym od tradycyjnych reniferów, swoim białym kabrioletem cadillac.
Pomimo zaskakującej nas pogody, śniegu po kostki, i oblodzonej nawierzchni, cadillac dowiózł nam Mikołaja, i wszystkie dziciaki mogły dostać upominki w części sfinansowane przez samych rodziców (bajki polskie na dvd i polskie piosenki w wykonaniu dzieci na cd) a w części przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie (polskie słodycze marki WAWEL).
Konsulat Generalny RP w osobie Vicekonsula Michała Górskiego, wręczył dodatkowo upominki organizatorkom Polskiej Ludoteki, Pani Bernardecie Janiszewskiej i Pani Barbarze Czyżewskiej, pani Agnieszce Szambelan, ludotekowemu specjaliscie od informatyki i zdjęć oraz Don Claudio a także Mikołajowi.
Dzieci i Rodzice wręczyli Vicekonsulowi Kalendarz 2010 specjalnie wykreowany na tę okazję, przekazując równocześnie jeden egzemplarz dla Konsula Generalnego RP Pana Krzysztofa Strzałki, który od początku jest bardzo przychylny naszej inicjatywie i wspomaga nas nie tylko dobrym słowem. Kalendarze otrzymali również Mikołaj i Don Claudio.
Nasz stół wigilijny został suto zastawiony przez Rodziców, którzy samodzielnie przygotowali ciasta i sałatki, przywieźli napoje, a Konsulat Generalny w Mediolanie wzbogacił go o przekąski. Dzieci wykonały całe mnóstwo rysunków, a jeden z nich dostał Mikołaj (czym bardzo się wzruszył). Na zakończenie spotkania wspólnie odśpiewaliśmy polskie kolędy.
Na spotkanie z powodu pogorszenia warunków jazdy nie dojechały inne rodziny, jak również Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego w Weneto Pani Jolanta Piotrowska, którym dziękujemy za przekazanie życzeń drogą telefoniczną.

Boże Narodzenie po włosku, czyli obrzędy i tradycje obchodzone we Włoszech

Śnieżny atak na Włochy