,

Studenci we Włoszech ofiarami wzrostu cen wynajmu – do 900 euro za pokój

przez Agata Rygielska

Mediolan jest najdroższym spośród miast uniwersyteckich, a w Perugii najwięcej płacą cudzoziemcy – ceny szybują w górę, właściciele prawie zawsze łamią prawo. Wzrost cen w tym sektorze wpływa na cały rynek nieruchomości.
RZYM – na rynku wynajmu mieszkań studenckich nie istnieje pojęcie „kryzys”. Według ostatnich badań Sunia, organizacji zrzeszającej lokatorów, jednoosobowy pokój dla studenta może kosztować aż do 900 euro w Mediolanie, 700 we Florencji, 650 w Neapolu, 600 w Rzymie.

– Zjawisko przybiera bardzo niepokojące rozmiary, jego rezultatem może być utrata przez niektóre grupy młodzieży prawa do nauki z powodu gigantycznych kosztów, które muszą ponieść ich rodziny – wyjaśnia Laura Mariani, która odpowiada w Sunia za biuro badań – ponadto, w badanych miastach duże zapotrzebowanie ze strony studentów tak mocno wpływa na rynek, że wzrost cen dotyka również zwykłych mieszkańców.

W większości przypadków oferty najmu są niezgodne z prawem – częste są nierejestrowane umowy czy podnajem. Wg organizacji Sunia niezbędna jest specjalna interwencja – zmiana opodatkowania, która pozwoliłaby kontrolować ceny.

Dane z raportu są następujące: na zamieszkanie w dzielnicy Brianza w Mediolanie potrzeba ok. 450 euro; pokój jednoosobowy kosztuje od 650 (dzielnica Bande Nere) do ok. 800 (w rejonie Lambiate, Udine i Fiera) i aż do 900 euro w dzielnicy Vittoria. We Florencji miejsce w pokoju kosztuje 350-400 euro, „jedynka” ok. 700. W Bolonii, gdzie studenci skupiają się w okolicach uniwersytetu, potrzeba 250-300 euro na miejsce w pokoju dwuosobowym i od 370 do 500 na pokój jednoosobowy.

W Rzymie w okolicach głównych uniwersytetów (San Lorenzo, Piazza Bologna) typowa cena to 600 euro za „jedynkę”, 450 za miejsce w „dwójce”. Niewiele niższe są kwoty w okolicach innych uczelni (550 euro za „jedynkę” w Ostiense i Cinecitta’). Można zaoszczędzić jedynie mieszkając na peryferiach: 300 euro za miejsce w pokoju dwuosobowym i 450 za jednoosobowy w dzielnicach Prenestina, Centocelle i tym podobnych.

Aby zamieszkać w Neapolu potrzeba minimum 300-450 euro, za pokój płaci się 400 do 600 euro, a najwyższe ceny są w rejonach Polclinico, Vomero i Colli Aminei. W Bari za miejsce w „dwójce” płaci się 250-350 euro, „jedynka” kosztuje co najmniej 350 euro. W mniejszych miastach ceny są pozornie niższe, ale mają większy wpływ na lokalny rynek nieruchomości.

W miejscowościach z dużą ilością studentów spoza krajów Unii, takich jak Perugia, występuje jeszcze inne zjawisko: ceny dla cudzoziemców są o 25-30% wyższe od tych proponowanych Włochom.

(12 października 2008)

Poprzedni

Którędy do Bari?

Praktyki w dyplomacji

Następny

Dodaj komentarz