,

Sukces bydgoskich artystów we Włoszech

przez redakcja

W ramach współpracy Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy i regionu Lazio we Włoszech, w dniach 12-20 października przebywała tam delegacja z naszego miasta. W miastach: Rzym, Veroli, Cassino, Fiuggi i Frosinone odbył się szereg koncertów w wykonaniu artystów z naszego regionu: Michała Karola Szymanowskiego (fortepian) i Joanny Marszalek (sopran).

Jednak Bydgoszcz promowana była nie tylko muzyką, ale również poprzez prezentację miasta i województwa kujawsko-pomorskiego przygotowaną przez Panią Prezes Towarzystwa Polsko-Wloskiego – Elżbietę Renzetti.

 

Podczas koncertu w Rzymie w Domu Polskim Jana Pawla II, obecni byli przedstawiciele dyplomacji i Polonii na czele z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Śpiewaczka Joanna Marszalek, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dostarczyła słuchaczom wiele emocji i wzruszeń. Kolejnym punktem w programie była wizyta w Veroli i Fuggi, gdzie dla mieszkańców miast, student IV roku tejże Akademii – Michal Szymanowski wraz z sopranistką zaprezentowali muzykę polską. Wystąpienie spotkało się z gorącym aplauzem – bisom nie było końca. Na koncercie obecni byli: prezydent miasta Veroli Giuseppe D’Onorio i Cesare Novelli – współorganizatorzy projektu, którzy z niezwykłą gościnnością przyjęli artystów.

 

Ważnym wydarzeniem była oficjalna wizyta w Cassino gdzie delegację z Bydgoszczy gościł sekretarz miasta Dott. Gianni Lena i członek rady miasta – avv. Vincenzo Vittorelli. Delegacja uczciła pamięć i złożyła kwiaty na cmentarzu poległych żołnierzy na Monte Cassino. Pobyt we Włoszech zwieńczył koncert na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Koncerwatorium Muzycznym we Frosinone. Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele Ambasady Polskiej i Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie.

 

Poprzedni

Wielka manifestacja związkowców FIOM-u w Rzym

Dzieci Polaków we Włoszech mają trudności w uczeniu się języka polskiego

Następny

Dodaj komentarz