Świat przywitał Nowy Rok!

przez bedy

Z 31 grudnia na 1 stycznia świętujemy koniec starego roku i początek nowego. To czas hucznych zabaw, toastów, sztucznych ogni. Organizowane są też bale sylwestrowe. Jako pierwsi zaczęli się bawić mieszkańcy Kiribati, a ostatni świętowali w Nowym Jorku.
31 grudnia 2009

11:00 Wystrzelił pierwszy korek od szampana! Szczęśliwego Nowego Roku, Kiribati! Wyspa ta leży na półkuli zachodniej, ale linia zmiany daty omija wyspę ze wschodu, dzięki czemu wszystko co pierwsze każdego nowego roku dzieje się na tym malutkim archipelagu. Kiribati zamieszkuje ok. 103 tys. mieszkańców. Piętnaście minut później świętowali mieszkańcy Wysp Chatham. Archipelag położony jest 800 km na wschód od Christchurch w Nowej Zelandii. Składa się z około 10 wysp. Na dwóch największych: Chatham i Pitt mieszka około 609 mieszkańców. Większość stanowi ludność pochodzenia europejskiego, ok. 30% ludności to tubylcy – Maorysi i lud Moriori.

11:15 Na Wyspach Chatham, 600 obywateli Nowej Zelandii właśnie pożegnało stary rok.

12:00 Reszta Nowej Zelandii dołączyła do Chatham. Mieszkańcy tego kraju skarżą się na nudę. Ciekawe, czy fajerwerki na Auckland trochę zmieniły ich opinię o swoim kraju. Razem z Nową Zelandią Nowy Rok przywitali mieszkańcy wysp Tonga i Fidżi. Nasz kontynent musi czekać jeszcze 12 godzin.

12:15 Pięciu członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przywitało Nowy Rok aż trzykrotnie: według czasu moskiewskiego, tokijskiego oraz czasu w Houston (USA). – ISS aby odbyć podróż dookoła Ziemi potrzebuje ok. półtorej godziny. Tym sposobem stacja 16 razy przekroczyła granicę między starym i nowym rokiem. Kosmonauci mogliby świętować Nowy Rok tyle samo razy – oświadczył rzecznik ośrodka. Na stacji obowiązuje jednak czas uniwersalny GMT, dlatego kosmonauci świętowali tylko trzykrotnie – w porach, gdy Nowy Rok był witany w ich krajach. Na ISS przebywa obecnie dwóch Rosjan, dwóch Amerykanów oraz Japończyk.

13:00 Mieszkańcy Kamczatki już powitali Nowy Rok!

14:00 O 14 czasu włoskiego 2010 rok powitali Australijczycy.

15:00 Wystrzały korków od szampana rozległy się od Brisbane po Władywostok. Nowy Rok przywitali tez mieszkańcy wyspy Guam – terytorium zależnego od USA. Wyspa Guam była nazywana kiedyś Wyspą Złodziejską, co powinno przypomnieć nam o tym, żeby uważać na portfele podczas zabaw noworocznych w miejscach publicznych.

15:35 Mieszkańcy Darwin w Australii są już o rok starsi. Wszystkiego najlepszego!

16:00 Japończycy, Koreańczycy, mieszkańcy Indonezji i republik Palau pożegnali rok 2009.

17:00 Wybiła północ na Filipinach. Władze kraju już kilka godzin wcześniej poinformowały, że na skutek wybuchów petard podczas sylwestrowych zabaw, rannych zostało 230 osób. W stan najwyższej gotowości postawionych zostało ponad 50 szpitali w całym kraju. Wielu Filipińczyków wierzy, że głośne witanie Nowego roku odpędzi od nich złe duchy i pecha, toteż nie szczędzą petard, a nawet strzelają z broni palnej w powietrze. Więcej na: NaszSwiat.net

Poprzedni

Badanti i baby sitter – powstają regionalne rejestry profesjonalistek

Pies

Następny

Dodaj komentarz