,

Sycylia

przez bedy

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, usytuowana na południe od Półwyspu Apenińskiego, oddzielona od kontynentalnych Włoch Cieśniną Mesyńską. Usytuowanie wyspy na styku kontynentów sprawiło, że jej kulturę i dziedzictwo kształtowały przez stulecia wpływy zarówno śródziemnomorskie, jaki i arabskie czy azjatyckie. Rok rocznie wyspę odwiedzają tysiące turystów, którzy nie mogą oprzeć się urokowi antycznych cudów architektury, magicznym krajobrazom, piaszczystym plażom, niesamowitej kuchni i legendzie słynnej sycylijskiej mafii.

Etna – królowa wulkanów

Wybierając się na Sycylię nie sposób nie odwiedzić tego miejsca. Ten – nadal czynny wulkan – góruje i dominuje krajobraz wschodniej części wyspy, a już z pewnością okolic Katanii. To najwyższy i największy stożek wulkaniczny w Europie. Jego wysokość wynosi 3 350 m n.p.m. Jest iście majestatyczny. Marsowy krajobraz stanowi duży kontrast dla śródziemnomorskiej roślinności i lazurowej tafli morza – to nie lada gratka dla turystów. Spragnieni aktywności i wysiłku fizycznego turyści mogą spróbować wspiąć się na krater o własnych siłach – wspinaczka nie jest szczególnie trudna, ale dość męcząca ze względu na długość trasy. Można skorzystać z kolejki kabinowej oraz busików, które dowiozą nas niemal do samego celu.

Wycieczka na Etnę należy do bezpiecznych i bez problemu można zabrać ze sobą kilkuletnie dzieci. Warto pamiętać o dość dużej różnicy temperatur – na szczycie nawet jeśli na dole panuje upał, będzie chłodno, więc warto zadbać o dodatkowe okrycie.

Pobliska Katania to idealne miejsce na letni wypoczynek. Długie, czyste piaskowo-żwirkowe plaże oraz doskonała infrastruktura, czynią z miasteczka doskonałe miejsce zarówno dla rodzin, jak i osób podróżujących we dwoje. W najstarszej dzielnicy miasta – Piazza Duomo – można podziwiać antyczne pozostałości.

Szukasz idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek – sprawdź: https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia/oferty-hotele

Palermo – stolica i sycylijska legenda

Palermo- to kulturalna, gospodarcza i turystyczna stolicą Sycylii. Do głównych zabytków Palermo należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli. Wybierając się do Palermo koniecznie należy odwiedzić pałac królewski, który w XI wieku na ruinach zamku arabskiego wznieśli Normanowie. To tu znajduje się słynna XII-wieczna Capella Palatina, arabsko-bizantyjskie sklepienie stalaktytowe i pochodzące z XII wieku mozaiki.

Palermo – opinie o mieście są podzielone. Jest to zdecydowanie największe i najbardziej tłoczne miejsce na wyspie. Słynie z dobrych hoteli i nocnych klubów – jest to zdecydowanie opcja dla osób spragnionych wrażeń, towarzystwa i imprezowych wieczorów.

Zapraszając do Palermo nie sposób nie wspomnieć o Costra Nostra – słynnej sycylijskiej mafii – owianej mgiełką tajemnicy i krwawą historią. Dziś sycylijska mafia funkcjonuje jako legenda i sposób na przyciągnięcie uwagi turystów – istnieją nawet wyspecjalizowane agencje turystyczne, które organizują wycieczki szlakiem Don Corleone. Warto podkreślić, że Sycylia jest bezpiecznym miejscem, nie odbiegającym pod tym względem od innych rejonów turystycznych.

Syrakuzy – tchnienie antyku

Ogromny wpływ na rozwój Sycylii wywarli starożytni Grecy. Na obszarze całej wyspy stworzyli kilkanaście kolonii. Do jednej z najbardziej okazałych i najważniejszych należały Syrakuzy. W części kontynentalnej do dziś znakomicie zachowały się grecki teatr, rzymski amfiteatr oraz tajemnicze jakisnie w dawnych kamieniołomach, które możemy podziwiać w ramach Parku Archeologicznego.

Starówka znajdująca się na wyspie Ortyga należą do jednych z najbardziej urokliwych. Możemy podziwiać tutaj, m.in.: katedrę wzniesioną w miejscu antycznej świątyni Ateny. Na jednej ze ścian zachowały się oryginalne doryckie kolumny. W tej części Syrakuz znadują się również ruiny świątyni Apollina.

Miasto zostało wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chcesz uniknąć tłumu turystów – odwiedź Sycylia poza sezonem. Idealny czas to czerwiec lub wrzesień. Sprawdź oferty last minute https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia

Wyspy Liparyjskie – chwila wytchnienia

Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam rejs na Wyspy Liparyjskie, zwane także Wyspami Eolskimi. To grupa siedemnastu wysepek pochodzenia wulkanicznego. Wysepki usytuowane są na Morzu Tyrreńskim. Ze względu na swój unikatowy charakter znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wysepki wchodzące w skład archipelagu to : największa – Lipari, pozostałe to m.in.: Vulcano, Salina, Stromboli, Filicudi, Lipari, Panarea i Basiluzzo. Rejs po archipelagu to świetne wytchnienie i odskocznia od zwiedzania tłocznych miasteczek czy kilkudniowym plażowaniu.

Buon appetito! – unikatowa sycylijska kuchnia

Sycylijską kuchnię przez wieki kształtowały wpływy włoskie, greckie, a także arabskie. Sycylijska kuchnia jest unikatowa – niezwykle aromatyczna i wyrazista w smaku. Wyspa słynie z esencjonalnych, dorodnych cytryn oraz czerwonych pomarańczy. Będąc na Sycylii nie sposób nie skosztować kaparów czy przepysznych, świeżych ryb – tuńczyka, miecznika, sardeli, także drobnych anchois.

Jeśli jedziesz na Sycylię z nadzieję na zasmakowanie prawdziwej włoskiej pizzy czy spaghetti – nic z tego! Daniem popisowym każdej rodzimej restauracji czy trattorii jest caponata – danie z bakłażana, selera naciowego, oliwy i pomidorów, podawane w słodko-kwaśnym sosie.

Sycylia to raj dla łakomczuchów. Nie możesz nie spróbować najlepszych na świecie lodów i cannoli – wafel w kształcie muszli nadziany pysznym serem ricotta. Warto skusić się także na tutejszy marcepan oraz cytrynowe ciasto – cedrata.

Będąc na Sycylii warto odwiedzić nie tylko lokalną restaurację, ale także trattorię czy osterię – miejsca bardziej kameralne, rodzinne biznesy prowadzone przez rdzennych mieszkańców.

Planujesz podróż z rodziną? Cenisz sobie smaczne i regularne posiłki? Nie lubisz tracić czasu na wyszukiwanie kulinarnych atrakcji – zarezerwuj wczasy a opcją all inclusive i ciesz się wypoczynkiem: https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia/oferty-all-inclusive

Chcesz przywieźć pamiątkę z Sycylii? Kup suszone pomidory – żadne nie są tak smaczne i aromatyczne jak te dojrzewające w sycylijskim słońcu.

Poprzedni

Sycylia – 5 powodów, dla których warto odwiedzić to niezwykłe miejsce

Wczasy we Włoszech, udane wakacje na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz