Na skąpanej w słońcu włoskiej wyspie, owoców cytrusowych jest pod dostatkiem. Włosi postanowili wykorzystać odpady z owoców do produkcji energii. Szacuje się, że jeden agregat przetwarzający odpady jest w stanie zasilić 333 gospodarstwa domowe.
W piątek 10 kwietnia w Katanii ruszył projekt o nazwie „Energia z cytrusów”, który przewiduje wykorzystanie, jak dotąd zbędnych i kłopotliwych, odpadów z owoców cytrusowych do produkcji energii i biopaliw.
Projekt sponsorowany przez sycylijski Związek Przetwórstwa Cytrusów (Distretto Agrumi di Sicilia), Uniwersytet w Katanii oraz Fundację Coca- Cola skupia się na wytwarzaniu energii przy wykorzystaniu resztek z owoców (nasion, skóry, miąższu) przez specjalne agregaty. Jak dotąd, odpady pochodzące z cytrusów były dla Sycylii sporym wydatkiem: pozbywanie się około 340 ton odpadów rocznie kosztowało Sycylię około 10 mln. euro.
Organizator projektu powiedział, że jeden agregat do konwersji odpadów może generować 500 metrów sześciennych biopaliwa i tym samym aktywować generator zdolny do wytworzenia 1 megawatu (MW) energii elektrycznej, czyli tyle, ile jest potrzebne do zasilenia około 333 domów. Na Sycylii ma powstać około 20 takich zakładów.