,

Sycylia będzie czerpać energię z owoców cytrusowych

przez Monika Pietryga

Na skąpanej w słońcu włoskiej wyspie, owoców cytrusowych jest pod dostatkiem. Włosi postanowili wykorzystać odpady z owoców do produkcji energii. Szacuje się, że jeden agregat przetwarzający odpady jest w stanie zasilić 333 gospodarstwa domowe.

W piątek 10 kwietnia w Katanii ruszył projekt o nazwie „Energia z cytrusów”, który przewiduje wykorzystanie, jak dotąd zbędnych i kłopotliwych, odpadów z owoców cytrusowych do produkcji energii i biopaliw.

 

Projekt sponsorowany przez sycylijski Związek Przetwórstwa Cytrusów (Distretto Agrumi di Sicilia), Uniwersytet w Katanii oraz Fundację Coca- Cola skupia się na wytwarzaniu energii przy wykorzystaniu resztek z owoców (nasion, skóry, miąższu) przez specjalne agregaty. Jak dotąd, odpady pochodzące z cytrusów były dla Sycylii sporym wydatkiem: pozbywanie się około 340 ton odpadów rocznie kosztowało Sycylię około 10 mln. euro.

 

Organizator projektu powiedział, że jeden agregat do konwersji odpadów może generować 500 metrów sześciennych biopaliwa i tym samym aktywować generator zdolny do wytworzenia 1 megawatu (MW) energii elektrycznej, czyli tyle, ile jest potrzebne do zasilenia około 333 domów. Na Sycylii ma powstać około 20 takich zakładów.


Poprzedni

Taniec kobiety syreny na 40 metrach głębokości

Pizza kontra McDonald’s. Czy McDonald’s odpowie przed sądem za wymierzoną w pizzę reklamę?

Następny

Dodaj komentarz